VV: Odvolání Johna hraničí s protiústavností

9. listopadu 2012 v 16:41 | darny |  Události, komentáře a odkazy

VV: Odvolání Johna hraničí s protiústavnostíZa opakované porušení jednacího řádu sněmovny považuje místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová páteční nominace a odvolání ze sněmovních orgánů.

9.listopad 2012 - 15:50
Vládní poslanci ODS, TOP 09 a nezařazených LIDEM v pátek prosadili personální změny v některých sněmovních orgánech, Prvnizpravy.cz o tom již informovaly. "Průběh i výsledky jednání o změnách ve sněmovních orgánech opět názorně ukázaly, co vše je schopná předvést tato vláda v zájmu udržení moci. Radek John byl odvolán (z Bezpečnostního a Mandátového a imunitního výboru a z Komise pro kontrolu GIBS) jen proto, že je vládě nepohodlný, a to nejen vzhledem ke svému návratu do novinařiny," uvádí ve svém prohlášení předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová.

Změny, které nastartoval jako ministr vnitra a které umožnily policii vyšetřovat v nejvyšších patrech politiky, mnohé činitele podle ní zjevně znervóznily už dříve. "A nemluvím teď jen o hysterických vystoupeních pana Kalouska ohledně vyšetřování Vlasty Parkanové v kauze CASA, jejich výsledkem bylo odvolání policejního prezidenta," dodává.

Omezovat výkon poslaneckého mandátu někomu jen proto, že se částečně vrací ke své původní profesi, je podle ní útok na samotnou podstatu mandátu poslance a hraničí to s protiústavním postupem. "Údajná neodbornost Johna, jak ji najednou zmiňoval ministr financí Miroslav Kalousek, je jen zástupným problémem. Navíc, sám pan Kalousek si libuje v neodborných úsudcích, kterými však na rozdíl od Johna ovlivňuje životy všech lidí v této zemi - a rozhodně nikoli k lepšímu," uvádí Klasnová.

"Pro odvolání Johna hlasovali i přeběhlíci, nyní patřící k LIDEM. To považuji za vrchol drzosti - bez Radka Johna a Věcí veřejných by tito lidé ve sněmovně vůbec neseděli. A nyní si dokonce osobují právo sami obsadit místa ve výborech! To je přitom jasné porušení sněmovního jednacího řádu. Takové nominace totiž může navrhnout jen poslanecký klub a jak všichni víme, strana LIDEM ve sněmovně dosud poslanecký klub nemá, protože disponuje pouze osmi poslanci. A nic na tom nemění, že si výhledově vymínili změnu jednacího řádu v handlu za to, že podpořili církevní restituce," pokračuje prohlášení.

Poslance LIDEM navrhl klub TOP09 a STAN. "I v tomto případě dochází k porušení sněmovních pravidel, protože jednací řád hovoří o tom, že poslanci jsou do orgánů sněmovny nominováni na základě poměrného zastoupení. Klub TOP09 a STAN podle tohoto principu ve výborech už zastoupení má, a tak těžko může nominovat někoho dalšího.

Vláda si prostě ze sněmovny dělá výkonný nástroj své moci a mě opravdu děsí, kam až bude schopna zajít - a hlavně, že nikdo není schopen vládu zastavit," uzavírá Klasnová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama