Slovník dnešních dnů....... :

8. listopadu 2012 v 12:30 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Není nad to vědět, že republika je v dobrých rukách a že se zájmy občanů se nehazarduje. Že je naopak hájí lidé na svých místech, zodpovědní a šetrní, kteří dohlížejí i na právo a pořádek, stejně jako na svobody - a dbají o to, aby se k moci nedostal někdo, kdo by ty svobody potlačoval.

Slib poslance je vysloveně krásným textem:

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony.
Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."


Od doby Stanislava Grosse, který přiřadil specifický význam slovu "upřímnost", se nám s pojmy, které získaly nový obsah a rozměr, roztrhl pytel. "Zodpovědnost", "boj proti korupci" (popřípadě s ní), "hazard s demokracií", "spravedlnost", "myslet to s někým dobře", "extremismus", "slušnost"… Zkrátka, vydalo by to na nový naučný slovník.
Nejenže kabinet Petra Nečase střídá tváře ministrů skoro tak často jako premiér ponožky - a to ještě většinou kvůli podezřením z korupčního či jinak podvodného jednání - již došlo i na poslance.
Jakápak že morální elita nám to střídá tu starou, odkecanou?
Roman Pekárek, čerstvý poslanec, byl v květnu odsouzen za korupci. Pokud si Petr Nečas na kongresu ODS stěžoval, že lidé nepochopili, jak to s nimi vláda myslí dobře, a že vládě uškodilo, že střílí do vlastních řad s nálepkami "kmotrů", nemohl opravdu občanům věci lépe ozřejmit než výběrem Pekárka. Boj proti korupci je tak pro veřejnost zase o něco čitelnějším a jasnějším. Hlavně, že vláda všechny komplikace překoná a semkne se jako jeden muž - proti komu a proti čemu vlastně?
Jak může odsouzený korupčník hájit "zájmy všeho lidu"? Lze vůbec výsměch demokratickým principům navléknout do přiléhavějšího kabátu?


Žijeme holt v zemi, kde je všechno naopak

"slušnost" znamená korupci a podvody

"extremismus a nacionalismus" obhajobu demokracie a odpor proti mocenské zvůli

"spravedlnost" charakterizují Janoušek, Dalík, Šiška či Parkanová na svobodě, a "padouch" Rath ve vazbě. "Čachry s evropskými penězi" prováděl jedině středočeský hejtman (co na tom, že nikdo neví, jak?), zato J. Dobeš je vzorem pro ostatní.

Charakteristika "nejlepšího ministra" není potřebná, stačí uvést příklady - M. Kalousek a J. Dobeš.

"Myslet na budoucnost" či "být chytrým" znamená dobrovolně vydat své peníze fondům, kde není záruka, a které s velkou pravděpodobností tyto peníze definitivně "zajistí", nebo-li "ukradnou"

"Hlupák volí levici" je potom ustálená fráze pro ty, kdo se ještě nechtějí balit, když je čím se pakovat.

"Potřeba snížit dluhy" je jasnou definicí "postarání se o sebe" v podání mocenských elit.

"Svobodné volby" se mají konat jednou za x let s tím, že z jedné strany je možné časem vytvořit strany úplně jiné, nové, lepší - a co je hlavní, s diametrálně jiným programem, než s jakým byla zvolena strana mateřská.
Cenná je i nová definice politiky (autorkou je K. Peake): "Politika je tvrdý sport s vlastními pravidly hry".

"Lůza" jsou pak všichni ti, kteří nesouhlasí s kroky vlády a dovolují si říkat něco o její nelegitimnosti.

"Byla by škoda, aby teď vláda padla" v překladu znamená - "Doprčic, ještě jsme nevyhověli penzijním fondům a nezmákli jsme církevní restituce. Nejdřív práce, a po nás potopa, hlavně, že máme ulitý prachy…"

"Dřít jako kůň" v politické hantýrce značí vydělávat tolik, že to začne budit pozornost, a to zejména v souvislosti s předvedeným výkonem.

"Mluvit populisticky" je potom opis pro nepříjemné kritiky ze strany opozice.


Pokud se nám tento stav líbí, nezbývá, než to vzít na vědomí a pogratulovat si ke skvělému vkusu. Ale jestli přece jenom nějaké výhrady máme, dejme to najevo. Výročí 17. listopadu se blíží - a bude jenom na nás, v jakém duchu se ponese........
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama