Kuba nic netuneloval...

6. listopadu 2012 v 9:45 | Martin Fendrych |  Události, komentáře a odkazy
Řeší se nenápadná otázka: který soud projedná spor o operační program Jihozápad? Městský soud v Praze, nebo Krajský osud v Českých Budějovicích? Soudit se bude pokus o uloupení 3,3 miliardy korun z eurofondů.
Od začátku se mluví o tom, že pro souzené úředníky Jiřího Trnku (šéfa regionálního operačního programu Jihozápad) a jeho podřízeného Martina Půlpytla (odpovídal v programu za oblast Budějovicka) by bylo výrazně lepší, kdyby byl jejich případ projednán doma, tedy v Českých Budějovicích. Podle obžaloby manipulovali hodnocením projektů tak, aby zvítězili uchazeči, které uznali za vhodné.
Podle mnoha indicií jsou do pokusu o vytunelování eurofondů zapleteni jihočeští politici z ČSSD i ODS a jejich "vodiči", lidé, kteří region neoficiálně ovládají. Pro vládu Petra Nečase je velmi citlivý fakt, že evropské fondy měl v jižních Čechách na starosti náměstek hejtmana Martin Kuba (ODS), nyní čerstvý - a podle kuloárních zpráv svazkem kmotrů Nečasovi vnucený - ministr průmyslu a obchodu. Kuba dělal dvě věci: likvidoval politické soupeře v ODS (Juraj Thoma, Tom Zajíček, Michal Doktor atd.), z nichž někteří se vzepřeli vlivu Pavla Dlouhého (ODS), muže, který je titulován buď "hlubocký kníže" nebo "kmotr". Na klíčová místa Kuba dosazoval svoje lidi; kupříkladu do funkce vedoucího evropského odboru. Dlouhý měl prokazatelně své koně v regionální radě, která evropské dotace rozděluje.
Dobré je pochopit metodu, jak se měly eurofondy vysávat. Politici s tím JAKOBY nemají nic společného. Stojí mimo hodnocení projektů. Až na to, že na rozhodující místa posadí svoje lidi (nebo lidi kmotrů, kteří za nimi stojí). Tito úředníci pak odpovídají za hodnocení předložených projektů a za jejich obodování. Automaticky vítězí projekty s nejvyšším počtem bodů. Politici (ti slušní, kteří v podvodu nejedou), nemohou nic dělat, musejí na vybrané projekty poslat peníze z eurofondů. A tak se stavějí akvaparky, wellness, hospody, hotely, tvrze a jiné totální zbytečnosti. V nichž už jsou zaangažováni kmotříci a s nimi spojené firmy.
Politici nic, jsou v pořádku, nic nerozhodli. Martin Kuba nic netuneloval... A dva úředníci, kteří podle žaloby projekty manipulovali, teď předstoupí před soud. A jde o to, kde budou souzeni. A taky jde o to, jestli budou mluvit, jestli řeknou, na čí objednávku pracovali. Jejich mlčení je pro politiky a kmotry zásadní.
Jistě ne všechny soudy jsou podplacené nebo zmanipulované. Dokonce většina snad není. Ale tam, kde fungují kmotrovské mafie, kde mají kmotři, tito novodobí feudálové, tato knížata, velký vliv, tam hrozí, že mají i své soudce. Proto je lepší jihočeské tunely eurofondů soudit v Praze než v Českých Budějovicích. Podobně byl třeba případ brněnského policejního gangu raději převelen do Olomouce. Mafiáni obvykle nestačí tak rychle jinde vybudovat nové "kontakty". A v běžící kauze je to samozřejmě hodně riskantní.
Zlé na celé věci je to, že jsou souzeni jen pěšáci, jen vykonavatelé rozkazů. Ti, kteří akci na ukradení 3,3 miliardy korun řídili, se sice jistě vztekají, že jim "ušel zisk", ale nikdo je nesoudí. Chyba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama