Bossové odvolili, Klaus se bojí neklidu

15. října 2012 v 12:07 | darny |  Události, komentáře a odkazy

Letošní krajské a senátní volby jsou mimořádně důležité a mohou leccos ovlivnit. Přicházejí totiž ve chvíli společenského neklidu. Prezident Václav Klaus to řekl novinářům poté, co dnes v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas v senátních volbách. Volit přišel v podvečer s manželkou Livií, po návratu ze státní návštěvy Polska.

"Máme určitý společenský neklid, a v tomto smyslu přicházejí volby ve chvíli, která není nejšťastnější. Takže v tom jsou mimořádně důležité," řekl Klaus. Koho ve svém obvodu volil, prezident neprozradil. Rozhoduje se prý ale vždy podle toho, jakou stranu kandidát reprezentuje, případně podle osobní znalosti kandidáta.

Ve Slavkově u Brna dnes po 15:00 vhodil do urny svůj hlas také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Zvolil jsem kandidátku jihomoravské ČSSD. Jsem přesvědčen, že sociální demokraté odvedli na jihu Moravy kus práce a splnili sliby," řekl. Podle něj jsou současné volby důležité, protože lidé rozhodnou o úrovni zabezpečení služeb v krajích. "Jestliže by tyto volby znamenaly výprask pro kandidáty ODS a TOP 09, znamená to otevření cesty k pádu vlády a novým volbám do Poslanecké sněmovny," podotkl.
Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip přišel k urnám v Českých Budějovicích v 17:30. Spokojil by se prý s lepším výsledkem, než kterého dosáhli komunisté v roce 2004. "To znamená, abychom se podíleli na vládě ve více krajích," řekl novinářům. KSČM zatím tvoří vládní koalici ve dvou krajích.
Ve své domovské obci Suchá Loz, kde je místostarostou, volil dnes odpoledne předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj bude volební účast nízká. "Minule byla kolem 40 procent a předpokládám, že v těchto volbách by mohla být ještě menší. Můžeme se dostat do fáze, kdy nám budou po 20 letech od revoluce znovu vládnout komunisté," řekl. Úspěchem pro TOP 09 a partnerské hnutí Starostové a nezávislí bude, pokud se dostanou do většiny, či dokonce do všech krajských zastupitelstev, dodal.
Současný politický systém je už ale naprosto archaický. Volby jsou aristokratickým systémem v klasickém smyslu. Politika se stává záležitostí politických profesionálů - živnostníků. Jako všechny aristokracie, degeneruje na oligarchii sloužící svým vlastním zájmům.
Přitom technicky není žádný problém vybavit každý digitální televizor připojený na internet hlasovacím zařízením, které nám po shlédnutí studiové debaty reprezentativního shromáždění umožní hlasovat. Vylosovaní spoluobčané pak budou rozhodnutí tohoto Občanského sněmu jen provádět.
Stalo se už rutinou, že některé televizní zpravodajské programy zvou náhodně vybrané diváky, aby kladli otázky politikům. V těchto programech se publikum staví k politikům podstatně ostřeji, než moderátorští nádeníci, kteří je obvykle zpovídají. Teprve obyčejná žena z hlediště dokázala zahnat Thatcherovou do defenzívy v debatě o potopení argentinské válečné lodi Belgrano. Máme naprostou důvěru ve schopnost lidí přijímat po takové debatě důležitá politická rozhodnutí.
Moderní stát, jak jsme již řekli, je založen na centralistických a hierarchických principech. Instituce demokracie nabízejí zcela odlišný model. V demokracii nebyla žádná vláda, ministerský předseda, prezident, žádná hlava státu. Suverénní moc mělo lidové shromáždění. Konkrétní úseky státní správy řídily poroty nebo funkcionáři vybraní losem. Moc nebyla předávána nahoru ani dolů, byla rozptylována. Můžeme načrtnout, jak lze tyto principy uplatňovat dnes.
Na jedné rovině bude lid uplatňovat svou suverenitu elektronickým hlasováním po televizních debatách. Aby se zajistila univerzalita tohoto postupu, lidé musí mít ústavní právo na bezplatné používání televizorů a hlasovacích zařízení. Byla by to analogie k platům za působení v porotách, které zavedli starověcí Athéňané, aby umožnili chudým účast na shromážděních.
Vzhledem k tomu, že v zemi může být předložena ke všeobecnému lidovému hlasování jen menší část rozhodnutí, na další veřejné instituce bude dohlížet řada porot. Úřad pro rozhlasové a televizní vysílání, vodohospodářský úřad, železnice a tak dále by podléhaly radám vybíraným pomocí losu z uživatelů a zaměstnanců.
Tyto rady by nebyly odpovědné žádnému ministrovi vlády, demokracie by se místo toho opírala o princip, že veřejnost dokáže reprezentovat dostatečně velký náhodný vzorek.

Systém demokratické kontroly všech veřejných orgánů by znamenal, že občané mohou počítat s tím, že v určitém okamžiku svého života budou povoláni do služby v nějakém druhu rady. Ne všichni budou povoláni do celostátní rady, ale každý může počítat s tím, že bude sloužit v některé školní radě, místní zdravotní radě nebo radě pracoviště.
Pokud by se lidé přímo podíleli na správě státu, nebyli bychom svědky cynismu a apatie, charakteristických znaků moderního voliče. Proto pryč s vládnoucí oligarchií, volme příznivce přímé demokracie, kteří moc předají skutečně lidu!
I to je v současné neutěšené době řešení.....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama