Církevní restituce a fašistictí kněží...

14. srpna 2012 v 15:15 | darny


V poslední době se stalo tradicí, že kdykoliv se na granu objeví zmínka o kolaboraci katolických kněží s nacisty, je toto vyvraceno s poukazem na "bolševické lži", "vrážení klínu mezi křesťany a podobně. Pokud se zajímáte o novodobou historii, možná zde podobně jako já uvidíte paralelu s tzv. "osvětimskou lží".


Článek jsem původně chtěl nazvat "Styčný bod", ale pak mi přišlo trefnější použít italské přísloví. Kde je styčný bod, na kterém se protínají osudy nacistických zločinců a katolických kněží?
Italské přísloví říká Tutte le strade portano a Roma, tedy všechny cesty vedou do Říma. A tak i nacistická organizace ODESSA využila loajálního prostředí Vatikánu. Přestupní stanicí, kde si nacističtí zločinci nejen odpočali, ale také získali nové doklady a prostředky na další cestu byl Františkánský klášter na Via Sicilia, kde se jich ujala Caritas. Člověk, který tento úkryt zorganizoval byl biskup Alois Hudel, původem ze Štýrského Hradce.

Tímto úkrytem prošly stovky nacistů, mezi jinými také Adolf Eichmann nebo Walter Rauff.

Rozhodně není správné tvrdit, že jak antisemitismus, tak i aktivní pomoc nacistickým zločincům se týká plošně celé katolické církve. To rozhodně ne, vždyť je v Římě se podařilo přežít polovině tamní židovské polovině (z 8000 osob přežily 4000). Na druhou stranu je správné uvést, že případ biskupa Hudela není ojedinělý, dalšími osobami jsou např. biskup Viorel Trifa nebo slovenský farář a prezident Jozef Tiso.

Kdo je kdo:

Adolf Eichmann
Adolf Eichmann, německý státní úředník a obersturmbannführer SS, hlavní vykonavatel tzv. konečného řešení židovské otázky.

Adolf Eichmann nese jeden z největších podílů viny na vyvražďování židovského obyvatelstva za druhé světové války v Evropě - činnost jeho úřadu není pak utlumena ani s blížícím se koncem války (do jara roku 1944 je transporty do vyhlazovacích táborů odvlečeno a zavražděno přes 5 miliónů Židů), naopak - po okupaci horthyovského Maďarska Německem organizuje Adolf Eichmann masové transporty maďarských Židů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi - během několika měsíců je z Maďarska do Osvětimi zavlečen a zavražděn téměř půlmilión maďarských Židů - těsně před koncem války pak Adolf Eichmann rozkáže poslat kolem 50 tisíc maďarských Židů na rakouské hranice (tedy na hranice Říše), kde mají tito Židé stavět obranná zařízení - kvůli zničeným vlakovým kolejím je pak těchto 50 tisíc Židů posláno z Budapešti pěšky - tisíce lidí jsou pak při pochodu smrti zavražděni.

Po skončení druhé světové války se Adolfu Eichmannovi podaří uniknout spravedlnost - nejprve se celých pět let skrývá pod falešnou identitou v Německu a Itálii (Jako Otto Henninger se živí jako dřevorubec a chová drůbež), se mu pak podařilo s pomocí církve a podzemní organizace SS Odessa uprchnout (podobně jako třeba J. Mengelemu do Argentiny (v roce 1950), kde pak žije celých deset let jako Ricardo Klement.

Walter Rauff
Člen Hlavního bezpečnostního úřadu říše (RSHA) a vynálezce "zplynovacích aut", které byly předstupněm pro průmyslové zplynování židovských vězňů v plynových komorách.

Alois Hudel
Biskup Alois Hudel pracoval ve prospěch nacistických zločinců a v poválečném období jim zajišťoval falešné doklady (diplomatické pasy Vatikánu, pasy vydané Červeným křížem), ubytování, ochranu a prostředky na cestu do Jižní Ameriky.

Viorel Trifa
Biskup rumunské pravoslavné církve Viorel Trifa byl vůdce rumunské Železné gardy, který pomáhal před rokem 1941 organizovat v Bukurešti pogromy na židovskou menšinu.


http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=6984
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama