Únor 2012

Počítače..? Křemíkoví bastardi, kteří nám kradou život!

19. února 2012 v 18:42 | darny |  Události, komentáře a odkazy

Počítače - zabijáci času!
Vytváříte si kolem sebe Matrix?
David Duchovny kdysi prohlásil, že počítače jsou onanovací strojky. Zřejmě i on pocítil nehmatatelnou sílu té krabice, co stojí u jeho stolu. Lze mu jeho názor vyvrátit? Vynecháme-li počítače, které řídí družice, lze to jen těžko.
Ruku na srdce, jaký užitek vám přináší váš osobní počítač? Pokud vynecháme občasné vyřízení pracovního emailu. A teď nemyslím stahování péčka nebo vaření nejnovější gamesy.

Jak si kolem sebe spolehlivě vybudovat Matrix

Vraťme se o několik let nazpět. Lidé přišli urvaní z práce do svých domovů, kde na ně čekala rodina, domácí mazlíček, oblíbená knížka, společenské hry… Pak se ale něco změnilo. Pokud patříte do široké skupiny těch, kteří jako první věc po příchodu domů zapínají svůj počítač, je tento text právě pro vás. Dokážete si vůbec vzpomenout, co jste dělali doma předtím? Samotné usednutí a zapnutí kompu je žroutem času. Váže se k němu totiž spousta dalších úkonů, na které netrpělivě čekáte, zatímco startuje Windows. Zapnout prohlížeč, naťukat heslo a zkontrolovat facebook. Než naběhne, máte už otevřené další záložky, email a domovskou stránku, kde skouknete počasí, krátké zprávy a kde se tentokrát složila Iveta Bartošová. Ještě icq, skype…
Mezitím zpátky na facebook. Jarda má ve statusu, aby mu všichni vylízali zadek. Hm. A tady mi někdo nabízí přátelství… kdo to je? Toho člověka neznám. Ale co, přidám ho. Venca mi na zeď hodil nový trailer na Hobita, tak to se pak podívám. Marqueeeetka16 píše, že včerejší akce byla nEjwEEEc bEsToWNí. No, mladší generaci vždycky nikdo nechápe. A hele, uběhlo 20 minut a já jsem si ještě ani nesundal kalhoty, které jsem začal rozepínat v předsíni u botníku. Teď koukám, včera večer jsem dostahoval Big Naturals #15, tak se jdem mrknout. Pokud vám podobný obrázek není cizí, pak se zamyslete. Netrávíte trochu moc času ve virtuálním světě? Neopomíjíte tak trochu ten reálný život, ve kterém se chodí, jí a souloží? A navíc, je to všechno doopravdy? Nepřipomíná váš život jednu velkou videohru? Nebudujete si kolem sebe vlastní Matrix!?

Pomoc lidstvu? Omyl!

Ten chytrý pán, který kompjutr vymyslel, chtěl pomoci lidstvu. Ale místo toho mu seslal dvojsečnou zbraň, která spoustu z nás již zcela ovládla. Buďte k sobě upřímní a představte si tu hromadu času, kterou byste měli, jen nezapnout tu prokletou mašinku. Alespoň ne doma. Vždyť jste se mohli naučit další jazyk. Nebo alespoň vylepšit tu základní angličtinu, co vás trápí ještě od střední. Nebo se naučit skládat labuť z papíru poslepu. Určitě tím pak můžete někoho ohromit na narozeninové party vašeho kámoše. Přinejmenším jeho matku. Mohli jste vyčistit přilehlý park od psích a lidských exkrementů a poházených vajglů. To byste navíc ulehali s příjemným pocitem dobrého skutku. Víte, co je to dobrý skutek? Ale vy místo toho smrdíte doma, zarůstáte v křesle a čumíte do placatého obdélníku na poblikávající barevné pixely a polygony.

Vykašlete se na křemíkovýho bastarda

Seberte se a vyjděte ven. Rozhlédněte se a nasajte vzduch (městské krysy, zdravý smog) na ulici. "A hele, tady za rohem je nějaká sámoška. Tu vidím poprvé a bydlím tu už dva roky. Kam se vydáme na výlet? Záleží taky na počasí. Možná skočím dovnitř na net, podívat se na předpověď, jak bude. A projedu na googlu mapu okolí, co tady stojí za vidění…" Ne! Takhle tentokrát ne. Určitě se bez toho obejdete. Zkuste to jako naši předkové. Vyrazte ven a zjistěte, jak je svět nádherný. Tedy kromě hladomoru. A válek. A front u kasy, cen benzínu, mačkanici v metru, uslintaného čokla vašeho souseda a toho, jak zesilují reklamy, když běžíte do lednice pro dalšího lahváče. Přesto všechno, objevujte "pozemské" krásy a nenechejte toho křemíkového bastarda, aby vás zatloukl do země u stolu i s vaší kolečkovou židlí. To totiž hrozí nám všem.

Plánovaná represe v Evropské unii po schválení ACTA: Dokumenty

16. února 2012 v 15:52 | darny |  Události, komentáře a odkazy


Z Evropské komise vzešly dokumenty, které nabízejí nástin plánovaných útoků na online svobodu projevu po schválení ACTA. Díváme se na úplně nové mechanizmy a prostředky k potírání disentu, mechanizmy a prostředky v podstatě proti čemukoliv online.16. 2. 2012
Evropský komisař pověřený správou 500 milionů lidí, který sebou zastupované občany nazývá "konzumenty" a podvolení se právnímu vydírání popisuje jako "spolupráci", je jen malou ochutnávkou newspeaku v těchto dokumentech, v dokumentech určených pro období po schválení ACTA. Jo, a ani nevylučuje zablokování vašich zdrojů příjmu. Je celkem jasné, odkud tenhle způsob uvažování pochází - a rozhodně to není z Lockeho představ ústavní vlády nebo čehokoliv podobně zodpovědného. Je totiž až po okraj naplněný pojmy, se kterými se jinak setkáváme jen ve zprávách z pera lobby kopírovacího průmyslu.
První dokument se jmenuje "Návrh na revizi směrnice o právech duševního vlastnictví [sic]" a druhýdokument se jmenuje "Procedury Nahlášení a odstranění", což poukazuje na podkopání statusupřepravce zpráv chránícího poskytovatele připojení k Internetu (ve směrnicích EU označovaného jakoprostý přenos).
Podívejme se na tyto dokumenty blíže a přeložme si je z nebezpečně newspeakovité právničtiny. Tohle první dokument nastiňuje jako legislativní plán pro období po přijetí ACTA:
The policy options being considered include: (a) rendering the rules on obtaining evidence from intermediaries more detailed thus making possible the identification of those infringing intellectual property rights on a commercial scale and of the financial circuits involved.
V české právničtině1:
Zvažované legislativní možnosti zahrnují: (a) zavedení podrobnějších pravidel pro získávání důkazů od prostředníků, čímž se umožní identifikace těch, kteří v komerčním měřítku porušují práva k duševnímu vlastnictví, a souvisejících finančních toků.
Jo, je to závazné zavedení toho, co v IPRED1 bylo jen dobrovolné: předávání osobních údajů uživatelů IP adres obviněných z porušování kopírovacího monopolu kartelům vlastníků monopolu, tedy něčeho, k čemu se ve většině evropských zemí (včetně Švédska) nemůže legálně dostat ani policie2.
Ano, to vážně znamená, že kopírovací průmysl dostane větší pravomoci než policie.
Ale všimněte si použití pojmu "komerční měřítko" z ACTA/TRIPS. Také si všimněte, že mezi věci, které poskytovatel připojení musí identifikovat, jsou přimíchané i "finanční toky". To může označovat libovolný zdroj příjmu.
This would be particularly important to fight IPR infringement in the on-line environment.
V české právničtině1:
To by bylo zvláště důležité pro boj proti porušování práv k duševnímu vlastnictví v online prostředí.
Jasně, Internet je problém. Zase. Všechno bylo lepší tak, jak to bývalo kdysi.
This would also require a clearer definition of "commercial scale", so as to make sure that professional counterfeiters rather than individual consumers are targeted;
V české právničtině1:
Zároveň by to vyžadovalo jasnější definici "komerčního měřítka", aby bylo zaručeno, že cílem budou profesionální padělatelé místo jednotlivých konzumentů;
Tady si všimněme tří věcí:
Za prvé, tento krátký úryvek zní ve své podstatě dobře. Dnes je nahrání jediného hudebního souboru obyčejným puberťákem záměrně vnímáno jako postižitelné a postihováno (pročtěte si například americké diplomatické depeše ohledně IPRED1). Ve finále bych byl ale velmi opatrný se závěrem, že jednotliví občané postihováni nebudou - zvláště když zbytek plánu popisuje prostředky a metody právě k postihování jednotlivců (například s pomocí osobních dat uživatelů IP adres, o kterých jsme četli před chvílí).
Za druhé, používá se tu pojem "komerční měřítko" z ACTA. Na druhou stranu by to mohlo odkazovat na starou definici "komerčního měřítka" z TRIPS. Těžko říct, jestli ACTA nějak smysluplně předefinovává "komerční měřítko", protože vyjednávací protokoly jsou stále tajné.
Za třetí, nehledě na předchozí dva odstavce, celkový způsob uvažování v tom úryvku je děsivý. Evropský komisař označuje sebou zastupované občany slovem konzumenti. Takový způsob myšlení nemá v tvorbě legislativy co dělat.
(b) fast-track lowcost civil procedures (including as regards the granting of injunctions, the award of damages, the use of corrective measures etc) for straightforward infringements of intellectual property rights
V české právničtině1:
(b) zrychlená levná občanskoprávní řízení (včetně především schvalování předběžných opatření, přiznávání odškodného, využívání nápravných opatření apod.) pro jasné případy porušení práv duševního vlastnictví
Hou hou hou. Jedna horší věc než druhá.
Zrychlená levná občanskoprávní řízení: Občanskoprávní řízení znamená "žaloby proti obyčejným lidem". Zrychlená znamená "bez průtahů způsobených řádným soudním procesem a uplatňováním práv". Levné znamená "pokud možno hromadně".
Včetně...: Schvalování předběžných opatření znamená "ustřižení přístupu k Internetu ještě než proběhne soud, tak či onak". Přiznávání odškodného, no, všichni až moc dobře víme, co to znamená. Využívání nápravných opatření může znamenat spoustu věcí, ale konkrétně to zahrnuje ničení zboží použitého k porušení monopolu.
and (c) the possibility to act against webpages holding content that violates intellectual property rights (see in this regard the Roadmap regarding the initiative on procedures for notifying and acting on illegal online content).
V české právničtině1:
a (c) možnost zasáhnout proti webovým stránkám nabízejícím obsah, který porušuje práva k duševnímu vlastnictví (v tomto ohledu konzultujte Plán ohledně iniciativy o procedurách pro nahlašování a zasahování proti nelegálnímu online obsahu).
Á, takže se tu dokonce bavíme o cenzurování celých webů. Zmiňovaný plán se příhodně jmenuje "Nahlášení a odstranění".
These policy options would require the amendment of the existing directive.
V české právničtině1:
Tyto legislativní možnosti by vyžadovaly novelu stávající směrnice.
Á, takže to vážně je vzkříšení té příšerné ale v minulosti zabité směrnice IPRED2 - jen mnohem horší než původní IPRED2.
Complementary measures in softlaw instruments designed at disrupting the business/value chain of counterfeiters and at increasing the cooperation between intellectual property rights holders and intermediaries (e.g. internet service providers, shippers and couriers, payment-service providers etc) could not be excluded
V české právničtině1:
Doplňující opatření v podobě nezávazných nástrojů zaměřených na rozbití řetězce obchodu/hodnoty padělatelů a zvýšení spolupráce mezi držiteli práv k duševnímu vlastnictví a prostředníky (např. poskytovateli připojení k Internetu, dopravci a kurýry, poskytovateli platebních služeb atd.) nelze vyloučit
Hou hou hou! Ne tak rychle!
Za prvé, z toho newspeaku mi vybouchly hrací karty na blábol bingo. Pro začátek se zaměřme na slovospolupráce. V normální řeči znamená spolupráce jednání na základě oboustranného dobrovolného souhlasu vedoucí ke společnému prospěchu. Jenže tady není žádný oboustranný souhlas ani reciprocita; Komisař se snaží zavést "spolupráci" vynucenou právním vydíráním, kde jedna strana vydělá a druhá ohromně prodělá - konkrétně poskytovatelé připojení k Internetu budou muset lézt do zadku kopírovacímu průmyslu. Vše ve jménu, eh, "spolupráce".
Jinými slovy, poskytovatelé připojení budou muset nějak vystupovat jako Internetová policie v neprospěch svých uživatelů a zákazníků - to vše propagováno jazykem výsledného pozitivního světonázoru kartelu kopírovacího monopolu.
Ale to ještě není všechno. Všimli jste si těch "poskytovatelů platebních služeb"? Tohle je vůbec poprvé, co někoho v Evropě vidím vyhrožovat správcům platebních karet "spoluprací" s kopírovacím průmyslem. Jestli vás napadá SOPA, napadá vás správné přirovnání.
Other measures aiming at promoting the legal offer could also be envisaged.
V české právničtině1:
Lze také očekávat jiná opatření zaměřená na propagaci legální nabídky.
"Jiná opatření" v minulost zahrnovala posílání politické propagandy na podporu kopírovacího monopolu do škol. Mohlo by to být v podstatě cokoliv, tohle nechává dveře doširoka otevřené.
Vzato kolem a kolem, je to naprosto děsivý dokument, který ukazuje, jaké zákony bude Evropská komise připravovat po schválení ACTA. Výše uvedené návrhy už vstoupily do zákonodárného procesu a vznikne z nich skutečný legislativní návrh. Musíme se mít na pozoru víc než kdy jindy.
Druhý dokument, ten o procedurách Nahlášení a odstranění, (zatím) neobsahuje nic určitého. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že konkrétně zmiňuje cachování. Podobně jako Transpacifické partnerství by se tedy mohl snažit o regulaci technického cachování v infrastruktuře s ohledem na kopírovací monopol, což by bylo... upřímně, dost šílené. Ale zatím těžko říct; jen zmiňuje cachování během přenosu, což je dostatečný důvod pro znepokojení.
Také si přečtěte tiskovou zprávu La Quadrature du Net na téma kdo v téhle hře za koho kope.

Poznámky:

1) Dokument je dostupný pouze v angličtině, překlad do české právničtiny je neoficiální.
2) V ČR lze tyto informace získat pouze na základě rozhodnutí soudu. V případě trestního stíhání na základě § 88a trestního řádu, v občanskoprávním sporu o kopírovací monopol na základě § 40 kopírovacího zákona.ČEZká vláda bojuje proti korupci........opravdu?

15. února 2012 v 14:15 | darny |  Události, komentáře a odkazy

Nejprve trocha teorie. Ottova všeobecná encyklopedie - heslo: korupce. Korupce - úplatkářství. Zneužití veřejných zdrojů či postavení pro vlastní obohacení.

Korupce porušuje formální principy veřejné služby, zásady rovnosti a transparentnosti politiky, podporuje zákulisní politiku, vytváří klientelistické sítě a kliky. Obchází zákony a transformuje politické strany do trhově nekalých subjektů. Vyvolává nedůvěru voličů v politický systém. Může posilovat vliv extrémistických politických směrů.
A teď trocha praxe. Pan premiér buď neví, nechce vědět anebo není schopen vědět. Ta první možnost je málo pravděpodobná, neboť mimo jiné dostává pravidelné informace z Bezpečnostní informační služby. To znamená, že buď nechce vědět anebo není schopen vědět. Obojí je pro naší zemi alarmující zpráva. Nuže, pane premiére, zkuste prosím popsat veřejnosti pozici vlády ke společnosti ČEZ.
Před časem byl odejit GŘ Martin Roman, aby byl záhy dosazen do pozice šéfa Dozorčí rady. Znamená to tedy, že právě on dozoruje zájmy státu v ČEZ? Znáte podrobnosti vlastnické struktury Škody Plzeň a spol. Appian group? Znáte závěry zprávy z kontroly Evropské komise v ČEZ? Jak hodnotíte akvizice ČEZ na Balkáně? Jak hodnotíte tzv. motivační, respektive opční program pro vybrané manažery a členy statutárních orgánů spol. ČEZ?
Znáte podrobnosti nákupů tramvajových souprav pro Prahu od dodavatele Škody Transportation a.s.? Znáte pana Markuse Buchela z Lichtenštejnska a jeho údajnou roli v projektu výstavby skladu použitého paliva? Máte podrobnosti o prodeji I+C Energo, dříve 100% dceřiné spol. ČEZ? Znáte majetkové přesuny v akvizici do spol. Mibrag? Znáte společnost European Energy and Resources Limited, registrovanou na ostrově Man?
Máte informace o prodeji Plynárny Užín ? Víte o prodeji Energetických opraven Prunéřov? Znáte podrobnosti nákupů projektů fotovoltaických elektráren a skutečnou majetkovou strukturu původních vlastníků? Jak hodnotíte částku 100 mil. Kč ročně, kterou přispívá pan Martin Roman na soukromý projekt syna pana prezidenta? Jak hodnotíte výrok ministra zahraničí a místopředsedy Vaší vlády, že ČEZ spolufinancoval všechny parlamentní strany?
Mohl bych se Vás, pane premiére ptát i mnohé další záležitosti a jména. Mohl bych se Vás ptát např. na pány Rittiga, Oulického, Kocourka, Drobila aj., ale nejprve prosím odpovězte na to, jaký je vztah Vaší vlády ke společnosti ČEZ. Veřejnosti se to dotýká, neboť jsme všichni tak či onak závislí na odběru elektrické energie. A tak by nebylo na škodu sdělit veřejnosti i to, jaká je aktuální vlastnická struktura tohoto molochu.
Chcete li, aby Vás daňoví poplatníci akceptovali jako reformního spasitele, který se protikorupčně a rozpočtově odpovědně o vše postará, pak nemůžete nereagovat na výše položené otázky. Jinými slovy, až budete zase zvyšovat daně, škrtat různé dávky atd., pak si prosím uvědomte, že pořádek musíte začít dělat nejprve nahoře. Jinak totiž Vaše protikorupční samochvála nepůsobí pouze nedůvěryhodně, ale i pokrytecky a de facto trapně.
A navíc, jistě víte, že si ČEZké reality pečlivě všímá i zahraničí. Ani případná izolace v rámci EU Vás nezbaví odpovědnosti. Podklady pro Vaše stanovisko by Vám mohli připravit Vaši velmi dobře placení spolupracovníci, ostatně dřou přeci jako koně. A věřte, že k tomu stačí pro začátek jen otevřené zdroje.

Je to venku. Miliony za nefunkční systém dávek plynou otci Kristýny Kočí

14. února 2012 v 9:44 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Zakázku ministerstva práce a sociálních věcí na systém modulů pro vyplácení sociálních dávek za 184 milionů korun vyhrála firma Fujitsu. Většinu subdodávek ovšem podle tvrzení Jaromíra Drábka (TOP 09) obstará firma Skill, kterou vlastní otec dnes již nezařazené poslankyně Kristýny Kočí Antonín Kočí.

Ministr práce a sociálních věcí dnes v přímém televizním přenosu podal výčet subdodavatelů v nejvíce kritizované zakázce poslední doby. "Co se týká modulu jednotné datové základny, tak jejím dodavatelem je Fujitsu. Nejvíce subdodávek na tomto modulu provádí firma Skill," uvedl na TK Drábek. Firma Skill provádí v projektu podle další Drábkovy výpovědi také jinou subdodávku, a to v modulu pro jednotlivé typy dávek.

"Tak to je dobrý," reagoval bezprostředně pro ParlamentníListy.cz předseda Věcí veřejných Radek John. "Tato informace vytváří další otazníky nad tím, co může být v pozadí," rozvinul dále myšlenku John. Překvapení v hlase neskrýval ani stínový ministr práce a sociálních věcí senátor Zdeněk Škromach (ČSSD), který systém vyplácení dávek kritizuje od samého počátku. "Jen to dokazuje, jak jsou ty zakázky neprůhledné a jak se rozdělují podle koaličního klíče," uvedl pro redakci Škromach a v souvislosti ještě připomněl další dvě podezřelé zakázky MPSV. Jednu získal sponzor TOP 09 Michal Svatý a druhou dcera Kalouskova blízkého přítele Ivo Kaderky, obě v řádech milionů korun.
"Tuto informaci opravdu nevím. Ale upozorňuji, že výběr subdodavatelů je záležitostí ryze na straně dodavatele, tedy Fujitsu, do jeho výběru MPSV nijak nezasahuje," podivil se nad tím, že by zakázka vedla až k rodině Kristýny Kočí, pro ParlamentníListy.cz ministr Drábek.

Psalo se:

Kalouskův revír?

Podle informačního systému veřejných zakázek získala firma Skill od konce roku 2007 tendry na ministerstvu obrany za zhruba 40 milionů korun. Za stejné období, tentokrát však z Generálního ředitelství cel, za zhruba 23 milionů. Obě ministerstva byla v té době v držení KDU-ČSL, respektive Miroslava Kalouska.
Čtěte také:
Fungování systému pro vyplácení sociálních dávek napadá jak opozice, tak i koaliční partneři. Přesto podle Drábka nový informační systém pro úřady práce na výplaty dávek funguje bez větších problémů. "Systém je funkční, k 30. lednu bylo vyplaceno 100 procent dávek. Kritika, která se objevuje, je neopodstatněná," říká Jaromír Drábek. "Nefungování systému je mediální fikce, která vůbec neodpovídá realitě." uzavřel na brífinku Drábek.
Psali jsme:

Anonymní akcionáři si přišli na své

Na zakázce za 184 milionů korun se kromě jiných subdodavatelů podílí rovněž společnost Vítkovice IT Solution s anonymní vlastnickou strukturou. Tato firma v roce 2009 spolkla firmu iDTAX, kterou Jaromír Drábek v témže roce ještě vlastnil společně s prvním náměstkem Jaromírem Šiškou. Společnost iDTAX se doposud jako jediná chlubí patentem na elektronickou účtenku, která je podle Šišky pro projekt sociálních karet, který letos hodlá ministerstvo rozjet, nezbytná.
"Elektronické účtenky budou společný projekt s ministerstvem financí. Vyhovíme vlastně i přání obchodníků, kteří již dlouho volají po nástroji, jenž by zamezil únikům spotřební daně. Stejně tak naši úředníci budou upozorněni u položek, kde se vybírá spotřební daň, tedy u alkoholu a cigaret, že jde o 'závadný' nákup," vysvětlil v minulosti výhody elektronické účtenky náměstek ministra Šiška.

Fiskální smlouva má zabránit dluhům

13. února 2012 v 10:38 | Richard Sulík |  Události, komentáře a odkazy
V rámci boja proti dlhovej kríze vymysleli lídri fiškálnu zmluvu. V podstate ide o prísnejšie pravidlá pre hospodárenie, ktorými sa má zabrániť robeniu nových dlhov. Napríklad, podľa fiškálnej zmluvy bude možný deficit už iba pol percenta, a nie tri percentá, ako doteraz podľa Paktu stability a rastu.
Skutočnosť je taká, že doterajšie pravidlo, deficit nižší ako tri percentá, nedodržiava väčšina krajín, napríklad Slovensko má deficit 4,6 % a Grécko okolo 10 percent. Je preto zaujímavá logika európskych lídrov, ktorí na nedodržiavanie pravidiel reagujú ich sprísnením.
Problém totiž nespočíva v tom, že doterajšie pravidlo trojpercentného deficitu je nepostačujúce, a preto ho treba sprísniť. Problém spočíva v tom, že doterajšie pravidlo trojpercentného deficitu nebolo dodržiavané a je utopické si myslieť, že keď pravidlo sprísnime, zrazu bude dodržiavané. Ale dobre, papier
znesie veľa a chápem, že aj bruselskí lídri potrebujú niečo, čím sa budú môcť pochváliť v rámci boja proti kríze.
Oveľa väčší problém je spôsob, akým bola fiškálna zmluva vytvorená a prijatá. Ide totiž o medzinárodnú zmluvu medzi štátmi, teda u zmluvu uzavretú mimo rámca primárneho práva. Zároveň sa však touto zmluvou mení samotné primárne právo
EÚ, a práve to nie je prípustné. Európski lídri opäť raz porušujú svoje vlastné pravidlá, ako vyplýva z analýzy, ktorú si nechala urobiť česká vláda. Predpokladám, že podobná analýza na Slovensku nebude existovať, keďže by to bolo v hrubom rozpore so servilným prístupom, ktorým sa Slovensko vyznačuje.
Kto si však prečíta spomínanú českú analýzu, dozvie sa, že medzinárodná zmluva (ktorou fiškálna zmluva je) zasahuje do primárneho práva európskej únie a mení kompetencie orgánov EÚ. V podstate sa mení právo Európskej únie tak, že sa obchádzajú pravidlá, ktoré boli na to určené. Navyše, je potrebný súhlas všetkých členských štátov. Preto aj Európsky parlament vraví, že zmluva je v rozpore s právom EÚ, čo aj Európsky súdny dvor v podobných prípadoch v minulosti potvrdil. To však našich európskych lídrov netrápi. Hlavne, že bojujú proti kríze.
Autor je predseda strany SaS

TAK TOHLE JE SÍLA VELEBNOSTI, NA TO NAŠE VZDĚLÁNÍ UŽ ASI NESTAČÍ.

13. února 2012 v 9:47 | RNDr. Rudolf Jiříček |  Události, komentáře a odkazy
Podvody Miroslava Kalouska, ministra financí - to je tedy síla !

Jmenuji se RNDr. Rudolf Jiříček, bývalý vedoucí komplexního odboru geologie při Moravských naftových dolech, a.s. Hodonín, jeden z bývalých zástupců ČSR v UNESCO,RCMNS, Geodynamics, absolvent postgraduálu na pařížské Sorbonně. Bývalý disident (PO, č.26723, pod dohledem StB Hodonín)
Předkládám veřejnosti tyto informace, které mohou být velmi závažné pro náš stát:

PODVOD V AKCI "ODSTRAŇOVÁNÍ EKOLOGICKÝCH ŠKOD" ZA 114 MILIARD KČ
Vývoj v ČR dospěl tak daleko, že se politici nejen postavili proti národu jako za totality, ale začali ho ve velkém okrádat, aniž by je někdo ze soudců, které mají ve své moci, potrestal. Proto trend podvodů a korupcí začal narůstat. Objevily se pochybné obchody Miroslava Kalouska, související s modernizací 353 tanků místo 30. Kvůli jeho dohodě o odběru 2310 nefunkčních padáků, zemřeli dva vojáci ze zkušební jednotky.
Přesto převzal Miroslav Kalousek na základě své smlouvy další padáky za114 milionu Kč. Stát díky němu přišel o 19 mld. Kč. Za tyto machinace se stal ministrem financí přes KDÚ-ČSL, u něhož si v r.2008 půjčila Topolánkova vláda 70 mld. Kč ze sociálního fondu a nikdy je už nevrátila. Přes tyto korupce se navíc přehnala globální finanční a hospodářská krize, kterou zase naši politici využili ve svůj prospěch.
Na scéně se najednou objevily dva případy:
1). Ještě v r.2007 byl deficit státního rozpočtu -66,4 mld. Kč a v následujícím r.2008 klesl dokonce na -19,4 mld. Kč. Při odchodu ze své funkce ministra financí v r.2009 Miroslav Kalousek nápadně rychle ukončil stamiliardové spory mezi ČR a odkoupila švýcarská
firma SPB Konsorcium za 40 a 80 mld.Kč. Její právník Ivo Johannes Bechtiger zasedal v německé a švýcarské pobočce moskevského Gazpromu. Jak přiměla Nomáda Bechtigera, aby se vzdal požadavku 120 mld. Kč, zůstalo utajeno.
Kalousek proto "odškodnil" Nomuru 3,6 mld. Kč. Podobně rychle ukončili spory mezi našim státem a hutěmi Arcelor Mittal (bývalá Nová huť) a Evraz (bývalé Vítkovice Steel), kde nároky firem byly v desítkách mld. Mitall se měl zřeknout požadavku 26 mld. Kč za to, že nemohl jít do privatizace na Vítkovice Steel, a stát mu za to měl odprodat svůj 11% podíl Arcelor Mittal Ostrava za 6,8 mld. Kč. Evraz, který privatizoval Vítkovice Steel, pak nepokračoval ve sporech s Mittalem (Jana Klímová, MFDnes,7.5.2009).
Po těchto machinacích Miroslav Kalousek při předávání funkce ministra financí svému nástupci Janotovi v dočasné Fischerově vládě oznámil, že státní deficit najednou vzrostl až na -150 mld. Kč a v červenci téhož roku se zmiňoval dokonce o
-209 mld. Kč!!!
Aby nová trojkoalice vlády Petra Nečase snížila státní dluh, začala ho vymáhat na národu, nikoli na politicích, jejichž zkorumpovaná jména jsou ale všem známa. Jak tedy ukončit tuto hru s miliardami? A tak se začalo s novým podvodem na státu, který měl překonat všechna očekávání.
2). Vše začalo s problémy ropného ložiska Nesyt u Hodonína, jehož dotěžení za zhruba 23 mil. Kč nemělo pro Mor. naftové doly, a.s. Hodonín (MND) význam, protože by muselo pak uhradit 15-20 mil. Kč za likvidaci 111 vrtů. Proto bylo ložisko předáno firmě Aloise Flachse, majitele místní cihelny za obligátní 1,- Kč, včetně těžebního zařízení a strukturních map, které jsem mu předal jako vedoucí komplexního geologického odboru při MND. V r.1997 postihla
střední a jižní Moravu povodeň, při níž byly mimo jiné škody odplaveny i velké ropné skvrny z neuzavřených vrtů Nesyt u Hodonína. Jako člen MěZ jsem napsal premiérovi V. Klausovi a na MŽP, že mám obavy, že nový majitel ložiska po odtěžení vrty nezlikviduje a bude to muset provést stát. Tak se i stalo, že po "dohodě" s min. ŽP L. Ambrozkem (KDU-ČSL) z Hodonína bylo na likvidaci soukromé firmě odesláno přes min. financí M. Kalouska kolem 30-50 mil. Kč!
Kromě vrtů s ropou byly vyplněny cementem i desítky vrtů, které měly slanou mořskou vodu s vysokým obsahem jódu, na němž jsou založeny Hodonínské lázně. Jejich 3 vrtné zdroje u 12km vzdáleného Josefova bude nutno v blízké budoucnosti nahradit novými, které zaplatí opět stát.
O desítky zdrojů ze 3km vzdáleného Nesytu právě přišli, protože ministři nejsou odborníci, ale jen straníci, které zajímají jen moc a peníze pro sebe a své známé. Záhy po této události uveřejnil Bohuslav Sobotka 19.3.2009 v Internetu článek "Budou legálně ukradeny miliardy?" Hovoří v něm, že min. financí M. Kalousek (nyní v případě nedodržení ekologických termínu pohrozil údajnými žalobami a arbitrážemi proti státu.
Na likvidaci neznámých ekologických škod se přihlásily politicky zainteresované firmy Geosan Group, Environmental Services, Marius Pedersen Engineering a min. financí M.Kalousek pak vyřadil PPF.
V oblasti uhelného průmyslu byla tato akce svěřena st.pod.Palivový kombinát v Ústí n.L.- Všebořice, Lipová 1. Hlavní zátěž k tunelování desítek mld. Kč se však soustředila na likvidaci ekologických škod kolem vrtů na jižní Moravě. Ty ale byly už uvedenou dotací od MŽP na poli Nesyt u Hodonína odstraněny. Zbyly jen menší skvrny na poli u Hrušek. Místo nich však došlo k "dohodě", že existuje ještě 420 poválečných vrtů, které jsou
zakonzervovány příklopem a cementem při povrchu. Kdyby se prohlásila tato metoda dodatečně za ekologicky závadnou, daly by se na výplň sond cementem až do hlubokého dna
vydělat miliardy u dohodnuté firmy přes min.financí.Za celých 60 let se nikde neprojevily žádné škody a sondy se proto jen těžce hledají podle starých geodetických záznamů hledají v terénu, když žádné skvrny ropy nikde nejsou. Okolí sond není ekologicky postiženo, protože naprostá většina z nich zastihla maximálně pitnou vodu. A tak se budou likvidovat zdroje pitné vody, na jejichž vyhledávání se dříve nebo později zaměří hydrologický průzkum, který za tím účelem požádá stát o jejich finanční dotaci.
Proti této myšlence se postavil P. Nečas s tím, že by raději odstoupil z vlády, než aby stát zadlužil neuvěřitelnou částkou 114 mld. Kč. Protože začaly být problémy s P. Nečasem, objevila se najednou korupce s 3 mld. Kč, jimiž byla nadhodnocena super čistička v Praze. Peníze měly být rozdány těm, kdo by prosadili výše uvedený podvod. Novému ministru ŽP Pavlu Drobilovi bylo slíbeno křeslo premiéra po P. Nečasovi, když bude povolnější vůči k zamýšlenému programu. Nevyšlo to a tak byl P. Drobil znevážen a musel odstoupit ze své funkce. Ovšem nikdo z vlády netušil, že za jejími zády se už s likvidací neexistujících ekologických škod kolem vrtů začalo.
Na Očovských lukách u Hodonína byla postavena vrtná věž a velká plocha z panelů. Protože zde žádné skvrny ropné být nemohou, likviduje vyčleněná osádka Moravských naftových dolů, a.s., miliardáře K. Komárka zdroje pitné vody v sondách, vyplňovaných v celém profilu cementem. Ze zdejších 75 vrtů byla operace už u řady z nich provedena. Aby
tato vládou neschválená akce ušla pozornosti, protože se otevřela kauza proti min. dopravy V. Bártovi(VV) ve spojitosti s lobbyistickou firmou ABL. Další pak proti min. vnitra Radku Johnovi (VV) a také proti min. Vondrovi (ODS) kvůli problému s ProMoPro. Je velmi pravděpodobné, že tímto rozkladem trojkoalice dojde k vyslovení nedůvěry vládě P. Nečase, kterou oznámila ČSSD. Není pak vyloučeno, že se stane premiérem chemik Miroslav
Kalousek a stát se začne topit v nebývalých dluzích na účet obohacování našich politiků. Jistě, že i v tomto případě se nakonec vláda obrátí na občany a pracující národ, aby tuto cynickou akci zaplatil. Ať už v podobě daní od podniků a pracujících zaměstnanců nebo snížením počtu úředníků, policie, hasičů, o jejichž práci nemá nikdo z nich potuchy. Anebo se nakonec deficit projeví při tunelování důchodců přes lékárny, na které je napojena jiná politická pakáž..

( Mgr. Čestmír Barták )…
Pošli to prosím dále … ať občané vidí, koho máme ve vládě !
ACTA má aj tajné protokoly, uviedli Fico a Beňová

10. února 2012 v 8:50 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Medzinárodná dohoda ACTA proti falšovaniu a kopírovaniu má aj tajné protokoly, ktoré neboli zverejnené. Vyplýva to z tvrdení Róberta Fica a Moniky Flašíkovej-Beňovej zo strany Smer počas včerajšej tlačovej besedy o ACTA.

Podľa charakterizácie Fica sa tieto protokoly okrem iného týkajú prípravy zmluvy a malo by z nich byť možné zmluvu vyložiť a interpretovať jednotlivé ustanovenia.

"Dodnes nie sú sprístupnené ani niektoré protokoly, ktoré sa dotýkali prípravy zmluvy, úmyslu toho, kto túto zmluvu pripravoval. Ak chceme vykladať ACTA-u a chceme vedieť, o čom presne ACTA je, musíme vedieť, aký bol úmysel toho, kto túto zmluvu pripravoval, čo v týchto protokoloch je a ako sa majú vykladať príslušné ustanovenia, jednotlivé články tejto zmluvy," uviedol Fico.

Europoslankyňa Beňová charakterizovala nesprístupnené protokoly ako "akési vykonávacie predpisy". Protokoly nemá vôbec k dispozícii ani Európsky parlament, keď mu ich Európska komisia neposkytla.

Strana Smer dohodu ACTA na včerajšej tlačovej besede tvrdo kritizovala a tvrdí, že v súčasnom stave je pre ňu na Slovensku neratifikovateľná a v parlamente ju nepodporí. Vytýkala jej netransparentný spôsob prijímania a nejasné a nekonkrétne formulácie, ktoré nie je možné jednoznačne vyložiť.

Proces prijímania zmluvy je po včerajšku zastavený už v troch krajinách, na Slovensku, v Českej republike a Poľsku. Na Slovensku, ktoré dohodu ešte nepodpísalo, slovenskéministerstvo hospodárstva zastavilo včera legislatívny proces prijímania tejto dohody. Poľsko a Česká republika, ktorých vlády sa k dohode už podpismi pripojili, pozastavili na základe rozhodnutí premiérov ratifikačný proces zmluvy v ich parlamentoch.

Strana Smer včera navrhla, aby sa tieto tri krajiny obrátili na Európsku úniu, aby poskytla "záväzný kvalifikovaný výklad, ktorý sa oprie aj o tajné protokoly o ktorých doteraz nič nevieme". Až na základe tohto výkladu plánuje strana zaujať definitívne stanovisko k dohode.

A jak si to představují...

9. února 2012 v 15:13 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Protokol 1.

Abychom český národ co nejvíce podlomili, musíme přetnout jeho kořeny, zesměšnit a odsoudit jeho slavné dějinné okamžiky a hrdiny. Vymyslíme pro Čechy nové příběhy a legendy, za vzory jim dáme cizí postavy. Odpříště musí být ti, kteří kolaborují s cizinci, těmi dobrými a následováníhodnými, kdežto skutečné vlastence pohaníme a vykreslíme jako nebezpečná individua. Prosadíme tyto věci do učebnic dějepisu, aby se i malé děti Čechů učili, že odsun byl vyhnání, cikánský tábor v Letech koncentrák, Karel IV. antisemita a Jan Hus sukničkář. Místo nich jim nabídneme za vzor zpěváky či umělce. Který historik se bude vzpírat našemu modernímu výkladu dějin, bude označen za čecháčka.

Protokol 2.

Prvořadým úkolem je proto ovládnutí tisku. Tisk je ten, kdo vykládá minulost, popisuje přítomnost a rýsuje budoucnost. Budeme-li mít ve svých rukou dostatečné množství sdělovacích prostředků, lid upřímně přijme vše, co mu předložíme. Budeme je plácat po zádech i kárat za jejich dávné hříchy, které vymyslíme a za které je přimějeme se stydět. Hlavně jim ale nabídneme zábavu a spousty nepodstatných témat, aby si vůbec nevšimli, že ty opravdu důležité věci rozhodujeme za ně my sami.

Protokol 3.

Ovládneme státní správu, klíčové pozice v zemi, vrcholové funkce, prestižní posty, kontrolní orgány. Dosadíme své lidi všude, kde to jen bude možné. Učiníme z nich velvyslance, vedoucí důležitých úřadů, ředitele odborů. Pronikneme do všech politických stran. Nebylo by taktické vsadit vše na jednoho koně a vytvořit politickou stranu přesně podle našeho gusta, lepší bude rozprostřít se po celé politické scéně a infiltrovat všechny politické subjekty podle zásady ´neklást všechna vajíčka do jednoho košíku´. Naklademe je naopak všude, kde nás napadne, abychom měli jistotu, že máme své agenty na všech místech a v každé důležité situaci. Tak pomalu ovládneme celou politickou scénu.

Protokol 4.

Založíme nesčetně think-tanků, institutů, center a expertních pracovišť, které budou dodávat potřebné informace a naše názory budou tlumočit do médií i stranických sekretariátů. To pro případ, že by naši spící agenti v politických stranách nemohli z různých důvodů splnit svůj úkol a přesto by bylo třeba přesvědčit širokou veřejnost i politické představitele, že jen naše linie je ta jediná správná a žádoucí. Budeme pořádat mezinárodní konference, na které budeme zvát naše zahraniční spolubratry zvučných jmen, kterými se budeme při prezentaci našich cílů v domácím prostředí zaštiťovat.

Protokol 5.

V našich plánech a záměrech není místo pro silný český průmysl. Budeme podporovat taková rozhodnutí, která povedou k výprodeji tradičních podniků do rukou cizinců. Prvořadým úkolem musí být zastavení vojenské výroby - toto odvětví cele přenecháme zahraničním firmám, čímž poškodíme sebevědomí národa. Ze zakázek na koupi toho, co mohlo být vyrobeno samotnými Čechy, pak budeme nekompromisně požadovat podíl, který bude financovat naše zájmy a záliby.

Protokol 6.

Obnovíme zednářské a další tajné a elitářské organizace, které početně ovládneme a do kterých bude muset vstoupit každý, kdo bude mít zájem o jakoukoli klíčovou funkci. Skrze takto pěstované a upevňované Bratrství se zbavíme případných oponentů, protože v nich vytvoříme pocit spoluzodpovědnosti, potřebné loajality a zavážeme je k střežení společných tajemství. Zároveň musíme pěstovat pocit naší výjimečnosti a elitářství i vůči běžnému obyvatelstvu, abychom pro ně byli a zůstali nedotknutelní.

Protokol 7.

Budeme vší silou narušovat systém parlamentní demokracie, který je pro naše záměry nevhodný. Vždy dáme přednost úřednické vládě před vládou volených politiků, vždy podpoříme spíše zákulisní politikaření, než bychom nechali moc v rukou volených zástupců, vždy budeme preferovat raději spolky, sdružení a lobbistické zájmové skupiny, než politické strany. Při každé příležitosti budeme zdůrazňovat omezenost parlamentní demokracie. Za tím účelem - jako její protiváhu - nabídneme koncept občanské společnosti, o níž budeme veřejně rozhlašovat, že je potřebám občana mnohem bližší, než zastupitelská demokracie. Umně budeme využívat i soudcokracie a médiokracie tak, abychom politikům ukázali, že to nejsou oni, kdo vládnou, ale my.

Protokol 8.

Ovládneme národ, když ovládneme jeho ekonomiku. Naši lidé musí být na klíčových postech, ze kterých budou dohlížet na správné toky peněz. Skrze centrální banku, která bude podléhat zahraničním centrálním bankám, kontrolovaným našimi spolubratřími, budeme politiky držet v šachu. Když se nám nějaká vláda znelíbí, vyvoláme takovou ekonomickou situaci, až vznikne nespokojenost lidu a námi neoblíbený politik se bude muset poroučet. Budeme také podporovat zadlužování a podřízenost bankovním a finančním institucím ze zahraničí a jejich pravidlům, tak aby země a její vláda nemohla jednat suverénně, ale stala se vazalem našich přátel ze zahraničí. Čím hůře pro zemi, tím lépe pro nás. Zdevastovaná země budiž naším cílem, takovou pak budeme moci snadno rozprodat a poníženou předat našim Bratřím.

Protokol 9.

Naším hlavním cílem nesmí být nic menšího, než demontáž národního státu. Nesmíme zapomenout, že o to nám musí jít v prvé řadě. Proto nevynecháme jedinou příležitost, abychom Čechům sdělili, že jejich stát sám v globální konkurenci obstát nemůže, že vlastenectví se už nenosí a národ že je překonaná entita. Budeme podporovat multikulturalismus a práva národnostních menšin. Budeme Čechy vychovávat ke kosmopolitnímu smýšlení, k neúctě vůči vlastním tradicím a ke vzhlížení k nadnárodním institucím. Přesvědčíme je, že si neumí sami vládnout, že jsou jejich politici zkorumpovaní a že by jejich věci veřejné lépe spravovala nadnárodní instituce. Budeme je zároveň pomalu připravovat i na světovou vládu.

Protokol 10.

Abychom si zajistili nekritizovatelnost, ukryjeme se za ideály, které jsou samy o sobě čisté a vznešené. Vnutíme lidu představu, že jsme strážci těchto hodnot a ideálů, že jsme jejich ztělesněním, jejich nositeli. Když se s nimi budeme takto identifikovat, veškerou kritiku snadno otupíme, protože naše oponenty vykreslíme jako ty, kteří nebojují proti nám, ale proti našim ideálům. Protože budeme Čechům lhát a v našich skutcích se bude zračit nenávist k svébytnému, hrdému a nezávislému národu, budiž naším heslem Pravda a Láska.


Několik vět 2012

6. února 2012 v 18:22 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Motto:
Píše-li se v Ústavě České republiky, že poslance nelze vázat žádnými příkazy a přesto se tak běžně děje, pak takový politický režim musí být nutně protiústavní a tudíž nelegitimní.

Několik vět 2012

22 let takzvaného demokratického vývoje v naší republice přineslo občanům značná rozčarování.
Politická moc nárokuje po občanech stále větší a větší finanční obnosy na pokrytí stále větších a větších finančních zločinů. Přitom občan nemá ani nejmenší šanci, že pachatel bude vyšetřen, dopaden a potrestán v souladu s Ústavním právem na vymahatelnost práva.
Přesto, že je to v Ústavě ČR výslovně zakázáno, téměř všechny parlamentní politické strany nařizují svým poslancům, jak mají hlasovat. Namísto 200 nezávislých, volených zástupců občanů, jak předepisuje Ústava, tu o všem fakticky rozhoduje jen několik šéfů parlamentních stran. To nás prakticky posouvá zpět před rok 1989, kdy o všem rozhodovala také jen hrstka soudruhů z ÚV KSČ.
Účinkem se minuly i poslední volby spojené s výměnou velkého počtu tváří na politické scéně. Voliči dali impuls k značným politickým změnám, politici to stále ignorují. Schovávají se stále za doživotní imunitu a právo je stejně nevymahatelné, jako před volbami. Byly tedy vyčerpány všechny legitimní možnosti, které občan má a stále nedošlo k nápravě.

· Musí být vymahatelnost práva. Není možné, aby občané platili škodu za pachatele.
· Politik musí být odpovědný za to, co dělá. Jen tak nebude zneužívat moc.
· Politické strany musí respektovat výsledek voleb. Není možné, aby vítěz voleb skončil v opozici, bez jakékoliv šance.
· Nikdo nesmí poslancům nařizovat, jak mají hlasovat. Přezkoumat legitimitu stran, které to dělají.
· Musí existovat možnost občanů přehlasovat volené zástupce. Musí mít právo vyvolat referedum k čemukoliv, o čem může hlasovat Parlament, vyžádá-li si ho 1% voličů.
· Chceme referendum o našem členství v EU.
· Politici nesmí dávat úředníkům práva, která jim dle Ústavy nepatří. Vstup do domu bez příkazu soudu, nutit občany hlásit se v určenou hodinu na úřadě ap.
· Cenzura, i skrytá, musí být protiprávní.

Chlapa nepřevychováte

1. února 2012 v 13:14 | darny |  PovídkyŽeny dokázaly a neustále dokazují vynaložit enormní množství času a úsilí na převýchovu svých drahých partnerů. Jediným ekvivalentem podobné sisyfovské dřiny v přírodě je snad jen úpěnlivý mužský pohled na přeplněnou podprsenku. A stejně tak, jako ona drzá držička prsních žláz a tuku nikdy nepraskne, nikdy se ani ženám nepodaří vycepovat si přítele do svého ideálu z laciných telenovel, béčkových pornofilmů a vzpomínek na otce.
Muž jde do vztahu s tím, že chce, aby žena zůstala stejná. Žena do něj jde s tím, že chce, aby se muž změnil. Jak to dopadne? No hádejte. Z milé, hodné a štíhlé přítelkyně se stane obtloustlý Messerschmitt, který neustále štěká, střílí a útočí na nevinná civilní letadla. Z milého, líného chlapce s laxními sklony h hygieně se stane milý, líný muž s laxními sklony k hygieně a řvoucí stíhačkou za zadkem. Je to skutečně nutné, milé dámy? Proč svůj elán a čas nevěnujete boji za Amazonské pralesy, vymýcení viru HIV, či nějaké bohulibější činnosti, třeba složení prádla z pračky?
Je na čase si uvědomit, že Armando z telenovely, který za těch přibližně 854 dílů urazil takovou krásnou katarzní cestu od blba po Romea, je čistá fikce. Kdyby za vámi Armando přišel, sbalil vás a začal s vámi chodit, budete z něj šílet úplně stejně, jako šílíte z Jindry z Horní Dolní. Zastávám teorii, že tyto telenovely jsou placeny z krvavých a po slzách hořkých peněz, které na natáčení zasílají zástupci rozvodových kanceláří, majitelé seznamek "Druhá šance" a prodejci antidepresiv. Muž chce krom jídla a sexu jediné- klid.
Snahy o změnu jsou tedy zbytečné, naděje liché a i přes to, že tu a tam docílíte dílčích úspěchů (už nekrká ve společnosti, myje se dvakrát týdně a dokonce mi k výročí dal květinu), nezapomínejte na fakt, že stejně tak, jako nikdy neochočíte divokou šelmu, nikdy se vám nepodaří zcela domestikovat muže. Jiskřička minimálního odporu bude vždy hrdě žhnout a k proměně jiskry ve smrtící požár stačí málo. Buďte rády za to, co máte, to, co nemáte, prostě nemáte a pokud budete chtít to, co nemáte, můžete ztratit to, co máte.
Čím dříve to pochopíte, tím dříve konečně pověsíte prádlo, vytřete chodbu, vyluxujete umyjete nádobí a uvaříte večeři.
Čau...................