Řekové a ostatní...

13. července 2010 v 16:58 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Slovensko finanční pomoc pro silně zadlužené Řecko neschválí. V Bruselu to prohlásila slovenská premiérka Radičová po jednání s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem. (Kdo je Van Rompuy? Čí je to president? Můj? Nevím o tom, že by jakákoli politická garnitura, která zde vládla měla mandát svých voličů k olbě jakéhosi pofidérního presidenta. Tento president je nadřazen našemu presidentovi? Je tedy nadpresident?)

Ve hře je ještě takzvaný záchranný fond eurozóny ve výši 440 miliard eur (zhruba 11,5 bilionu korun), který má zabránit opakování dluhové krize. O tom se podle Radičové bude na Slovensku ještě jednat.
Se vzkazem "tuto proceduru představím vládě" prý pojede do Bratislavy. "Já dodržím zákony EU i zákony Slovenska, je třeba souhlasu vlády a parlamentu (...), bez toho nemohu pověřit ministra financí k podpisu," řekla.
Se vznikem fondu musí souhlasit všichni
Co se týče domluvené pomoci ve výši 110 miliard eur (téměř 2,9 bilionu korun), bude moci eurozóna Řekům pomoci i bez souhlasu Slovenska. Bývalá slovenská vláda Roberta Fica sice souhlasila, že Bratislava pomůže Řekům zhruba 800 miliony eur (zhruba 20 miliard korun), ale nová politická garnitura podobný krok odmítá. (Myslím, že úvaha tímto směrem je správná. Proč by Slováci měli zaplatit Řekům jejich radovánky a zahálčivý život na dluh trvající několik let? Není důvod. Kolika penězi se podíleli Řekové na rozvoji Slovenské ekonomiky za posledních dvacet let?)

Narozdíl od řecké pomoci je slovenský podpis potřebný v případě vytvoření záchranného fondu eurozóny. Ten měl sice podle původních dohod fungovat již od 1. července, ale kvůli váhání Slovenska zatím existuje jen na papíře. (Což je dobře.)
Většina zemí eurozóny sice očekává, že Bratislava nakonec bude s vytvořením fondu souhlasit, ale Radičová dnes Van Rompuyovi nic takového neslíbila.
Rozhodující je pro ní stanovisko vlády a slovenského parlamentu. Nový kabinet Radičové se přitom sejde až ve středu a teprve poté by měli o fondu jednat i poslanci
(Ano, Řecko si napůjčovalo, banky sahaly po státních dluhopisech a nakupovaly a nedívaly se jak a z čeho budou Řekové splácet. Fajn, je to právo podnikání, ale v případě špatné spekulace je to problém jen a jen bankovních domů. Manažeři těchto bank vydělávají měsíčně tolik, kolik si běžný člověk nevydělá za pět let. V tom případě ale musí zkousnout i to, že skončí, protože banka krachne. Je to soukromé podnikání a pokud je špatné, nemá to zaplatit občan, ani sanovat stát, naopak, stát má tokovou špatnou banku nechat padnout. To je tržní ekonomika.)


Řecko udalo státní dluhopisy, kupcům ale musí zaplatit vyšší úrok

Řecku se podařilo prodat státní dluhopisy v objemu 1,63 miliardy eur (přes 41 miliard korun). Pro řeckou ekonomiku to znamená hodně, o pomoc s financováním tak napříště nemusí prosit Evropskou unii či Mezinárodní měnový fond, které za to požadují razantní reformy. Řecko ale za nový úvěr musí zaplatit vyšší úrok než dosud. 
další článek
Podmínky, za kterých země cenné papíry prodala, mimo jiné stanoví, že bude muset za nový úvěr zaplatit úrok 4,65 procenta. Vzhledem k tomu, že je to za cenné papíry splatné za půl roku, byl by roční úrok vyšší. Patrně by to ale nebyl jen prostý dvojnásobek úroku šestiměsíčního dluhopisu.
Ačkoliv musí Řecko investorům vyplatit více peněz, je to pro něj výhra. To, že se mu podařilo znovu přitáhnout investory, znamená, že se mu daří svět přesvědčit o tom, že to s reformami myslí vážně. Důvěra investorů je přitom pro chod hospodářství klíčová.
Právě o to Atény přišly, když vyšlo najevo, že falšovaly statistiky a ve skutečnosti měly dvojnásobný rozpočtový schodek, než oznamovaly. Podvod silně otřásl důvěrou investorů nejen v Řecko, ale i v celý projekt jednotné evropské měny a přispěl tak k výraznému oslabení eura.
Řecko se pak muselo obrátit o pomoc na Evropskou unii a MMF, které mu v květnu přislíbily 110 miliard eur výměnou za přísné škrty. Když je vláda začala prosazovat, vyvolalo to v zemi vlnu stávek.
(Tak, Řekové lhali, jako když tiskne. Nelžou opět? Jsou čísla transparentní? Budou mít chuť za půl roku, za rok ještě dodržovat škrty? Už z toho, že Řekové prodali dluhopiy s mnohem vyšším úrokem mi vyplývá, že tady něco smrdí. Potřebují prachy za každou cenu. Moje babi na to vždycky říkala: "To je vytloukání klínu klínem" a "Dluhy ujídají z talíře".)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama