Pověste ho vejš, ať se houpá....

3. června 2008 v 12:24 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Jak se zdá, stále a stále se rozevírají nůžky mezi vynikající výkonností ekonomiky ČR a "výkony" státní administrativy. Průmysl a obchod, výroba a služby rostou tempem nevídaným, což uznává v soukromí i "přítel" Paroubek. Nebýt výkonů ekonomické části státu, byli bychom dnes, při stoupající poptávce po energiích a potravinách, na tom podstatně hůře, než na tom jsme.
V prudkém kontrastu k tomu však zůstávají "výkony" předváděné "státní správou" a některými volenými zástupci. Současným trendem je heslo "Přísnost musí být na všechny ty darebáky", čímž jsou potažmo myšleni "všichni" občané této země. Takže přísnost dopadá na fšechny.
Za těmito snahami je silné přesvědčení úředníků i politiků doprovázené souhlasným hýkaním tzv. hlasu lidu, že když bude přísnost, všechno se v dobré obrátí. A už nikdy nikdo nebude páchat žádné přestupky ani zločiny. Takže za pobíhání pejska bez vodítka bude pokuta 50 000 Kč! A je to. Za vyhození staré televize do pankejtu - až neuvěřitelných 500 000, slovy půl milionu!
Za odstavení vraku na ulici - useknout ruku! Za překročení rychlosti autem 50 000 korun. Za vylití oleje na zem - pověšení na návsi! Za vyhození staré lednice vypíchnutí oka, za plivnutí na zem veřejné bičování, za….za ….. Tedy některé ty tresty ještě neplatí, no ale co víme o budoucnosti, že? Vypadá to, že některým úředníkům by se takovéhle tresty moc líbily.

Podle nového návrhu, který představilo ministerstvo vnitra vedené občanským demokratem (sic!!!) Langerem, i podle nové vyhlášky připravované pražským magistrátem případně jinými obcemi, a dalších avizovaných nařízení, vyhlášek a předpisů lze usoudit jeden závěr. A to, že většina osob "navrhujících" někdy doslova nesmyslné pokuty a drakonické tresty jsou osoby tedy …. poněkud….no,. jak bychom to řekli… duševně mdlé a více než málo vzdělané. Upřímně řečeno, že takové hovadiny může podporovat ministr vnitra Langer a primátor Bém, oba zvolení za ODS, to mne málem porazilo na kolena.
Pan ministr a páni magistrátní úředníci zřejmě nikdy nepřemýšleli například nad tím, proč že ani veřejné popravy - v Evropě ve středověku, jinde dodnes -, trhání lidí za živa koňmi, hromadná upalování a sekání rukou nikdy nevedly k žádnému pozitivnímu výsledku. Mohli se zeptat. Pak by se třeba dozvěděli, co vzdělaní lidé dávno vědí. Že například ve středověku v Anglii při veřejných popravách kapesních zlodějů (ano, i za to se v Evropě popravovalo), měli kapsáři pravé žně. Všichni slušní občané čuměli na kata a odsouzence a šikovné ruce kolegů odsouzence lovily v jejich měšcích.
Říká se, že zlom v názorech na účinnost trestů nastal v Anglii po tom, kdy nejprve "rozhořčený lid a pekaři" donutili stát zavést za prosté ukradení chleba z pultu u pekaře trest smrti. Brzo však přišli pekaři na to, že když je za ukradení chleba trest smrti, tak proč by zloděj, když se jej pekař snaží chytit při krádeži, toho pekaře rovnou nezabil? Vždyť trest smrti jako trest smrti.

Pak teprve lidem (a taky pekařům) došlo, že ukládat za ukradení jednoho chleba trest smrti je kontraproduktivní . Pak totiž ke krádežím přibyly ještě vraždy. Takže britská demokracie začala razit zásadu, že na trestu není zásadní jeho výše, ale nevyhnutelnost toho, že trest přijde! Zdá se, že k našemu úřednictvu a našim politikům tato informace ani po více než dvou stoletích nepronikla.
Takže jim nedochází, že když je za vyhození staré televize do lesa drakonická pokuta, tak proč tam rovnou nevyvézt celý náklaďák čurbesu? Když člověka chytí, tak už to vyjde skoro nastejno. To si každý sám spočítá. A vyveze do lesa odpadu celý vagon.
Vypadá to, jako by drsný chlapák Langer s pevnou bradou i psychiatr Bém ani netušili, že ve výši trestu ten problém není. Je v tom, že státní správa s výjimkou vyhlašování drakonických trestů a pokut nikterak nedbá na to, aby se vyhlášky a zákony skutečně dodržovaly. Vyhlašovat tisícikorunovou pokutu za plivnutí žvýkačky na zem, když magistrát není schopen zajistit například ani častější vyvážení odpadkových košů na Václavském náměstí, kde je permanentně čurbes, ani úklid nedaleko nóbl hotelu Hilton, kde je na Hlávkově mostě špína jak v Bronxu, není jen pitomé, ale je to zločinná zpupnost. A kontraproduktivní. Ne že bych chtěl, aby se na zem plivaly žvýkačky, ale klást přemrštěné požadavky na občany nemůže ten, kdo není schopen plnit ani svoje základní povinnosti. Tedy zajistit, aby jeho vlastní zaměstnanci plnili své povinnosti.

Navrhovat pokutu 50 000 Kč za pobíhání jakéhokoliv psa bez vodítka? Straší někomu na majáku? Kdo chodí nejvíc ven ráno a večer se psy? Staré babky a dědkové. Takže dáme děsivou pokutu staré babce, která má důchod 6500 Kč? Jak byste z ní ty peníze z dostali? Mučením? A z čeho by ten flastr zaplatila? A kdyby i zaplatila, z čeho by potom žila? Ta babka, co má doma veselého voříška jako posledního věrného přítele. Majitelé velkých, a tedy potencionálně nebezpečných psů je sice taky chodí věnčit, ale je snad rozdíl mezi dogou a jezevčíkem, ne?! To snad normální člověk rozezná, ne?!? Šílené bláboly, které tuhle vykládal jakýsi poslanec, že musí být na všechny stejná přísnost, protože i ratlík může kousnout a být nebezpečný, bych navrhoval vyřešit tak, že bych dotyčného nechal za odborné asistence nejprve kousnout do nohy ratlíkem a pak německou dogou. Pak by snad pochopil rozdíl.
Také dávat desetitisícové a padesátitisícové pokuty občanům, kteří odloží na ulici vraky Škody 120, žigula atd., tedy mladým klukům často bez práce, "rómákům", co se živí sbíráním a karetním železa, důchodcům nad hrobem, co už neudrží ani myšlenku ani moč, a dalším podobným,kteří jsou největší skupinou která tyhle vraky na ulici nechává, co to je za pitomost? Jak z nich tyhle nesmyslné peníze dostanete? Když je nemají a nemají? Jak se říkalo: "Kde nic není, ani smrt nebere."

Co kdyby někdo začal přemýšlet a použil na ně takové pokuty a tresty, které budou mít skutečný dopad? Stačí třeba jen 5 000, ale zařiďte, aby je zaplatili! A to pouze a pouze z vydělaných peněz a ne z podpory, kterou jim dává stát. Třeba povinně prací na úklidu měst a kolem silnic. Ovšem s tím by byla práce, to úředník nemá rád!

Velikost pokut musí být rozumná a hlavně reálná. Kolem pokut se u nás lže snad ještě víc než o tom, jak je nutno to či ono zdražit, páč "na Západě" to mají daleko dražšší!!! Noviny a televize jsou plné tvrzení, jak "strašné" jsou pokuty v zahraničí. Ale nikde ani zmínka o tom, že v Německu může policie na místě požadovat maximálně pokutu 35 eur. U nás mohou vybírat policajti na místě do 3000 Kč - tedy v přepočtu na v Německu neuvěřitelných 120 eur. Proč asi Němci stanovili hranici tak "nízko"? No třeba, že aby nesváděla policajty a řidiče k "vyjednávání"? O tom ale mluvící hlavy a policejní bossové nešpitnou ani slovo!
Co se týče pořádku - v pořádkumilovném Německu je za znečištění veřejného prostoru pokuta až 4 000 eur. To ovšem při německých platech není hodnota 100 000 Kč jak pro našince, jak tuhle vykládal jeden "ekolog" při obhajování dalšího zvýšení českých pokut. Při českých platech, které jsou na cca 25 % německých, by byla srovnatelná pokuta maximálně 1 000 eur - tedy našich 25 000 Kč. To už je reálná suma a dá se vybrat. Bolí, ale nelikviduje. Pokuta nemá být vůči občanovi likvidační, ale výchovná, má jej usměrnit, aby už příště něco takového nedělal. A hlavně musí být vymožitelná!
Také, milí čtenáři, prosím, neoperujte v diskuzích " pracháči", kteří mají na všechny pokuty. Pracháčů je v každém národě jen malý omezený počet, tak okolo 2 procent. Pokuty platí v 95 % případů "obyčejní" lidé . Pro multimilionáře je sice 100 000 Kč pokuta relativně malá, ale díky ostudě, kterou mu zařídí novináři, tak nepříjemná, že jsem neslyšel, že by skutečný milionář - ne vymakanec typu Řepka - někde sypal do příkopu odpadky.
Otázka je, kam to až panu ministru Langerovi a primátoru Bémovi magistrální a vnitráčtí úředníci ve své orgastické extázi při navrhování příštích pokut dotáhnou. Až, obrazně řečeno, k onomu "Pověste ho vejš , ať se houpá, pověste ho vejš, ať má dost …že tu byl nezvanej host."

Jenže mi tady nejsme, vážení úředníci, "nezvaní hosti". My tady bydlíme. A vy z ODS jste slibovali před minulými volbami více svobody, méně státu, vymahatelnost práva (to znamená i reálnost trestu, tj. pokuty). A slušný a civilizovaný jednání. Kde jsou ty sliby?
Ale když si instaloval do nejvyšších funkcí ministr vnitra Langer samý zasloužilý soudruhy z SNB a na magistrátě sedí již třicet let "osvědčení" normalizační úředníci, co bychom vlastně chtěli?

Sakra, nechtěl by někdo tenhle stát sakumprásk koupit a dát do pořádku? S ekonomikou se to povedlo, nešlo by to s úředníkama? Za takovýhle kraviny by dneska už v každý firmě vynálezci takovýhle strašných pitomostí dostali ihned padáka. To by se nám všem ulevilo!!!

P.S. Soukromě mám na vás dotaz: Koho proboha budete na podzim volit???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama