Diskuse, radar, referendum

3. června 2008 v 11:38 | Jaroslav Klíma |  Události, komentáře a odkazy
My nejsme povinni vážit vůbec nic z toho ve svém postoji vůči radarové základně, a proto je nesmyslné proti referendu o základně v Brdech stavět problém nedostatku informací o smyslu zařízení a jeho účincích. My jsme zde na českém území.
Způsob, jak se rozvíjí diskuse k radaru a referendu musím považovat za krajně nešťastný.
Při politickém a státním uspořádání takovém, jaké nyní je jsme všichni, ne jen prezident, senát parlament a vláda, ale opravdu všichni zodpovědní za ten kousek Země co nám ji svěřil buď Pánbůh nebo praotec Čech a zprostředkovaně jsme každý do jisté míry zodpovědní za Zemi celou.
Přijde-li někdo, byť by to byl přítel nejvěrnější a sdělí mi, že si na mém kousku půdy něco postaví, pak ho mohu rovnou odmítnout s tím, že na svém kousku země nechci nic nového stavět. Zvážit jeho žádost (v případě brdského radaru říká naše vláda nabídku) mohu za předpokladu, že mi sdělí důvod, proč právě mé území je nutné pro jeho stavbu. Pokud nebudu moci považovat uvedený důvod za smysluplný (jako třeba v případě radaru, který má chránit území přítele před útokem ze Severní Koreje nebo Íránu) pak se musím zeptat, proč mi nesdělí důvod skutečný.
V případě radaru jsou dvě možnosti: buď naše vláda ten skutečný důvod ví, ale nám věší na nos bulíky, nebo důvodu, který nám uvádí, věří a to by bylo na pováženou. My si tu diskutujeme o nesmyslném důvodu vybudování radarové základny, o možných zdravotních následcích, o možném ohrožení ( třeba teroristickém) obyvatel v souvislosti se základnou jako takovou, morálních, filozofických a vojenských aspektech.
Zapomínáme ale na ten aspekt občanský: my nejsme povinni dovolit postavení čehokoli na svém území, ani když:
1. Uváděné důvody budou smysluplné
2. Účinky na zdraví obyvatel budou neměřitelné nebo nulové, natož když nám vláda předhazuje nesmyslné výpočty a měření
3. Ohrožení teroristy či jinými mocnostmi bude minimální nebo nulové
4. Morální, filozofické či vojenské aspekty problému budou všechny v pořádku. Prostě Já pán, ty pán. Zneužívání oportunismu, který je člověku vlastní je v tomto případě sprostota a snaha interpretovat radar jako zařízení, které může ochraňovat i nás je svinstvo.
My nejsme povinni vážit vůbec nic z toho ve svém postoji vůči radarové základně, a proto je nesmyslné proti referendu o základně v Brdech stavět problém nedostatku informací o smyslu zařízení a jeho účincích. My jsme zde na českém území.
Brdští nejsou za peníze poskytnuté dotčené oblasti povinni říci Ano. Naopak, znajíce poměry včeské kotlině měli by zbystřit pozornost . Mají-li možní příjemci těchto peněz něco dostat pak by měli přitvrdit v odporu. Mohlo by se totiž stát, že by taky nemuseli dostat nic - víme kdo nám vládne a jak plní (přinejmenším volební) sliby.
Ano, máme povahu malých Čecháčků, jenže v jiném smyslu než to pravil bývalý prezident Havel. Způsob naší diskuse nás usvědčuje. Diskutujeme a diskutujeme, jako bychom již přijali jako nezbytnou nutnost postavení americké radarové základny na svém území a v diskusích se snažíme pouze posoudit (ani ne eliminovat) negativní účinky, které to bude mít.
A zatím na místě samém vrtáci vrtají! Možná i za část peněz, které měly připadnout dotčeným obcím, kdo ví?
Jen tak mimochodem: když vidíte celkový současný vývoj, jste si jisti, že budou vypsány svobodné volby v roce 2010? Počítá s nimi Věrchuška?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama