Mnichov 1938 = Kosovo 2008..............

19. února 2008 v 13:39 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Srbské a ruské deníky tvrdě odsoudily nedělní vyhlášení nezávislosti Kosova parlamentem této po staletí srbské provincie. Z titulních stran tisku je patrný vztek i zklamání Srbů a v naprosté většině článků se píše o nezákonném odtržení od Srbska s pomocí západních zemí.

"Odtržené Kosovo" zní titulek na první straně bulvárního deníku Blic. Další bulvární list Kurir dal první straně smuteční ráz zveřejněním černobílé fotografie s dítětem, které drží svíčku. Snímek je opatřen textem "Kdo vyrve Kosovo z mé duše?".

Večernje novosti píší o Kosovu pod titulkem "Falešný stát". Podle tohoto listu "Kosovo vyhlásilo svou nezávislost porušením mezinárodního práva se souhlasem Spojených států a Evropské unie". Nedělní hlasování v kosovském parlamentu tento deník shrnuje pod heslem "jednohlasná fraška" a cituje také hlavu srbské pravoslavné církve, která v souvislosti s Kosovem hovoří o "fašistickém řešení".

Titulní strana bulvárního Kuriru.
Uvodní obrázek na titulní stránce bulvárního Kuriru
Deník Press na titulní stranu umístil fotografie amerického prezidenta George Bushe, vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany a kosovského premiéra Hashima Thaçiho s nápisem Viníci.
List Politika napsal, že v případě odtržení Kosova "jde o prohru principu, že mezinárodní právo chrání současně velké i malé státy". "Srbsko je dnes jako matka, která přišla o své nejstarší dítě. Bylo mu uneseno. Srbsko je dnes mezinárodním vězněm. Rozhodli o tom ti nejmocnější," citovala agentura AFP list Večernje novosti.


Vztahy Ruska se Západem se ještě dále zhorší
Ruský tisk v komentářích k vyhlášení nezávislosti dochází k jednoznačnému závěru - otevřela se Pandořina skříňka, Kosovem to nekončí, svých "práv" se budou domáhat další separatisté. Drtivá většina listů poukazuje na to, že Rusko může přehodnotit svůj vztah k řešení problému Abcházie a Jižní Osetie, a shoduje se v názoru, že s ohledem na Kosovo se dále zhorší vztahy mezi Ruskem a
Západem.

Postoj USA a většiny zemí EU k rozhodnutí albánských separatistů jen dále zhorší vztahy Ruska a Západu, napsal list Vremja novostěj. Uznání nezávislosti Kosova předpokládá revizi obecně uznávaných norem a zásad mezinárodního práva a vynutí si změnu ruské politiky ve vztahu k jiným neuznaným státům, mimo jiné k Abcházii a Jižní Osetii. To podle listu může vést k podkopání nynější pravidel i etiky vztahů mezi státy.

"Rusko, samozřejmě, nebude urychleně uznávat nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. Moskva nepotřebuje konfrontaci s Gruzií. Rusko ale přehodnotí formát urovnávání takových konfliktů a svůj vztah ke statusu těchto republik. S Kosovem je tady přímá souvislost," tvrdí Vremja novostěj.

Není vyloučeno, že ruský prezident v nejbližší době vydá zvláštní výnosy o vztazích s Abcházii a Jižní Osetijí. Tyto dokumenty mohou uzákonit novou úroveň vztahů Ruska s těmito neuznanými republikami, mimo jiné otevřít v jejich správních střediscích zastupitelské úřady Ruska. To by v podstatě znamenalo, že Moskvy by tyto republiky fakticky uznala, napsal internetový list Kommersant.

Jaký je vztah mezi Kosovem na jedné straně a Abcházií a Jižní Osetií na straně druhé, ptá se list Gazeta. "Symbolický, jako ostatně celý problém Kosova. Fakticky totiž Kosovo už dávno není součástí Srbska. Má svůj rozpočet, svou policii, své zákony i svůj parlament. Takže hlavní problém pro Srbsko je v tom, aby se i de jure smířilo s realitou. Mezi Srbskem a Kosovem už je jen symbolická jednota. A přesně totéž platí i pro Gruzii a její mimořádně bolestnou situaci kolem dvou separatistických území," napsala Gazeta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama