Tak nám chtějí sebrat karty

26. července 2007 v 13:25 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Po přečtení článku Jana Lodla ze dne 25.07.2007 na portálu iDnes (http://mobil.idnes.cz/dalsi-zasah-do-soukromi-evropa- broji-proti-anonymite-predplacenek-1dc-/mob_tech.asp? c=A070723_152655_tech-a-trendy-nb_lhc) o možném zrušení předplacených telefoních sim karet, tedy anonymních kartách mne začíná jímat hrůza. Kam až zajdeme pod hysterickou rouškou boje proti terorismu?
USA pod tímto pláštíkem bombardovaly Írák. Dle informací tajných služeb se měly na tomto území nacházet chemické zbraně hromadného ničení. Do dnešního dne se žádná z těchto zbraní nenašla. Tato vlna protiteroristické hysterie a zároveň ideologického braiwashingu přichází z USA a není nic jiným, než pomalým upevňováním mocenského diktátu, kdy je potřeba mít v budoucnu kontrolu nad každým jedincem, jeho pohybu, soukromých rozhovorů a časem i myšlení.
Do jaké míry je dnes ústava USA demokratická je diskutabilní, jelikož je doplněna o ústavní zákony Patriot Act, Patriot Act 2 a Criminal Commission Act, dovolující mocenským složkám USA unášet, mučit a vraždit kohokoliv na této planetě, pokud to zpětně vykáže jako "činnost v národním zájmu USA". Odposlouchávat a sledovat každého, kdo vyjádří jen letmý nesouhlas s kroky současné vlády v USA, provádět domovní prohlídky bez nutnosti soudního povolení a bez vědomí majitelů bytů. Provozování koncentračních táborů na území USA a věznění dnes již několika tisíců osob v těchto koncentračních táborech jako Halliburton a DynCorp bez soudu a možnosti se hájit prostřednictvím amerického zákonodárství.

Podívám - li se na domácí scénu a excesy s nezákonnými odposlechy telefonů není mi dobře po těle. V současné době fungují automatické odposlechy a kontrola SMS v síti mobilních operátorů. Veřejnost o tomto neví a naše vláda to nikdy nepřizná. Veškeré hovory a SMS procházejí sítem softwaru, který hledá určitá slova, slovní spojení a slangové výrazy ve všech myslitelných jazycích. Pokud se určité výrazy opakují z jednoho tel. čísla, obsluha dostává výstrahu a hovory z tel. čísla jsou sledovány. Následně je k tel. číslu je přiřezeno IMEI přístroje ze kterého je voláno a to pro případ, kdyby dotyčný vyměnil SIM kartu, aby sledování mohlo pokračovat. Příkladem je německá celní policie. Ta v okolí hranic s Německem odposlouchává a nahrává každý telefon. Jsou schopni lokalizovat a vyhledat tel. přístroj s přesností cca. stopadesáti metrů. Tato technologie byla dodána na žádost německých policejních složek, jako obrana proti ilegálnímu přechodu hranic a rozmáhajícímu se převaděčství po r.1990.
Pro příklad uvedu, že podobné techniky sledování byly popsány v r. 1975 ve filmu: "Pět dnů kondora" s Robertem Redfordem v hlavní roli, kdy byl zaměstnán v jedné ze sledovacích a vyhodnocovacích agentur CIA. Bylo to ještě v době, kdy si filmaři mohli vcelku dovolit točit filmy jaké uznají za vhodné a kde nebyla cenzura ideologické nezávadnosti.

Vrátím se k problému samotnému a zeptám se: Budeme se také v budoucnu muset identifikovat i u telefonních budek? Ty jsou přece také anonymní.
Teroristé mají k dispozici jiné a mnohem lepší technické vybavení, mobilní telefon stojí na nejnižší příčce. Jsou to krátkovlnné vysílačky s kódovaným vysíláním, satelitní telefony, šifrovaný přenos dat po internetu pomocí kryptovacích programů atd.
V souvislosti s tlakem na přijetí zákazu anonymních SIM karet mne napadá jediná věc: Absolutní moc a absolutní kontrola nad každým jedincem na této planetě. To je plán novodobých diktátorů, vojenských a politických dobrodruhů. Kontrolou anonymních účtů u bank začneme, přes kontrolu telefonů, za čas budeme povinně dávat otisky prstů a oční sítnice, podrobíme se povinnému odběru DNA a nakonec nám voperují při narození mikročip do mozku. To již nebude možnost žádného úniku z této absolutní kontroly.
Dokážete si představit, že pomocí takových technologií vám do mozku budou vysílána data, kdy s určitostí nebudete schopni určit, jestli se jedná o skutečnost, nebo fikci? Kdy s vámi, jako lidským jedincem bude manipulováno podle toho, jaký režim, resp. diktátor bude u moci?

Že nejsem vázán žádnou smlouvou k mobilnímu operátorovi u neregistrovaných SIM karet beru jako malou svobodu.Ve srovnání s nápady na povinné odevzdání vzorků DNA či otisků prstů se zdá snaha zrušit anonymní předplacené karty jako relativně neškodná. Stále však neexistuje jednoznačný důvod, proč by měli zákazníci operátorovi sdělovat osobní údaje.
Mobilní operátor přitom již dnes může získat k registraci (tedy ke jménu, adrese či datu narození) i spoustu dalších údajů o našem životě - jen z provozu v síti může získat informace o tom, kam a jak často cestujeme, kam jezdíme na dovolenou, a z účtované částky se dá docela dobře odvodit i naše finanční situace.
Tarifní zákazníci nemají příliš na výběr, proč ale máme přijít o možnost anonymity úplně? Jestli operátoři dnes registraci předplacených karet nabízejí s tím, že kdo údaje operátorovi poskytne, tak získá kvalitnější služby, protože operátor se nemusí dokola ptát na jméno a další podstatné údaje je holý nesmysl. Zkuste zavolat operátorovi z předplacené karty ohledně nějakého problému, např. kvality spojení, nebo vyúčtování hovorů a dalších služeb, zjistíte, že operátor se na jméno neptá. Nemá na to právo a já bych mu stejně nic nesdělil, protože pro něj musím zůstat "jen" zákazník pod číslem +420 603 603 603.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama