Beztrestnost vojáků US army

23. července 2007 v 9:58 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Referendum 2007 - referendum o americkém radaru Referendum 2007 - referendum o americkém radaru
Debata o americké protiraketové základně v Česku se soustřeďuje na otázky mezinárodní bezpečnosti a přínosu místní ekonomice. Chtěl bych však nám Čechům přiblížit, jaké to je, mít americkou základnu v zemi. Rusové po sobě zanechali silně znečištěné prostředí bývalých základen a je velmi naivní se domnívat, že Američané v tomto budou ohleduplnější. Pokud Češi svolí k vybudování základny, pravděpodobně se vystaví společenským a ekologickým problémům.

Americká armáda za sebou zanechává znečištěné prostředí, a to jak v USA, tak i v zahraničí. V jednom menším městě byla americká námořní základna ve statě Maine. Ta se nyní vyřazuje z provozu a náklady na vyčištění ekologické zátěže jsou astronomické - daňoví poplatníci dosud zaplatili 67 miliónů dolarů na vyčištění kontaminované spodní vody a toxického popílku ze spalovny, další rizika ještě přetrvávají. Pokud americká armáda bez skrupulí znehodnocuje prostředí těch obyvatel, které by měla chránit, jak mohou Češi očekávat, že v jejich zemi bude ohleduplnější?

Češi by také měli být obeznámeni s dlouhou historií trestné činnosti v okolí amerických základen. … Prostituce, drogy a další kriminální aktivity jsou běžné a američtí vojáci se mohou často beztrestně chovat bezohledně vůči místním. V Itálii se v zimě 1998 odehrála tragická nehoda, kdy americká stíhačka letěla příliš nízko a přetrhla kabel lanové dráhy v lyžařském středisku Cavalese. Kabina se zřítila do hloubky 80 metrů a všech 20 lyžařů uvnitř zahynulo. Jeden z místních hasičů řekl BBC News: "Lítají takhle každý den a my jsme již několikrát proti tomu protestovali. Dříve nebo později se něco takového muselo stát." Italské úřady chtěly postavit americké piloty před soud, ale smlouvy NATO přiznaly soudní pravomoc americkému vojenskému soudu. Piloti byli souzeni v USA a zproštěni viny. Byla to "jen"nehoda.

Dále stojí za zmínku znásilňování mladých dívek americkými vojáky na japonském ostrově Okinawa. V několika případech byli obvinění vydáni japonským úřadům, většinou jsou však rychle přeřazeni zpět do USA, aby unikli místním soudům. Ani v případě automobilové nehody v jižní Koreji, při níž v r. 2002 američtí vojáci usmrtili dvě dívky, neměly místní orgány spravedlnosti moc soudit americké vojáky za újmy způsobené občanům.

Češi by měli být připraveni přijmout takového důsledky, pokud se rozhodnou povolit americkou základnu na svém území. Američtí vojáci se pravděpodobně nebudou muset zodpovídat ze svých případných zločinů ze dvou důvodů. Jedním jsou smlouvy NATO a druhým tzv. "Status of Forces Agreement - SOFA", což je dohoda, kterou americká armáda požaduje po každé zemi s americkou základnou a která obvykle zaručuje americkým vojákům imunitu proti soudnímu stíhání. Češi by si měli ve vlastním zájmu pečlivě prostudovat vše, co SOFA obnáší. Jakkoli jsou nabídky vlády USA pro vládu ČR lákavé, čeští občané i politici by měli být ostražití, nikoli úplatní … Dosavadní zkušenosti ze základen nám napovídají, že americká armáda v Česku bude nekompromisní v ochraně svých vojáků a bezohledná vůči místnímu životnímu prostředí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fr.Zákostelský | E-mail | 24. července 2007 v 7:23 | Reagovat

Šmejd se najde v každé společnosti,to nemá se zakladnou nic společneho(Rusové jsou šmejdi jako celek).Co se tyče beztrestnosti ruských vojáku jsem se přesvědčil na vlastní kuži.Za dva rusaky jsem šel do dolů a naše soudní a policejní organy jim pomahali.V připadě američanů by to nebylo možné.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama