Základ k debatě.......?????????

11. června 2007 v 22:17 | darny |  Události, komentáře a odkazy
Životním zájmem EU jsou dobré vztahy s Ruskem, což je nutnou podmínkou klidu a bezpečí v Evropě a i ekonomické prosperity EU (Ruský trh resp. jeho energetické zdroje). Rusko je proto třeba poutat k EU nadstandardní spoluprací - viz. strategické partnerství. Rusko samozřejmě proto musí dále pokračovat v reformách, v rozvoji a stabilizaci demokracie. Rozšířená EU je pro něj i velkou výzvou ekonomickou. Strategií Ruska je multipolární svět a to odpovídá i zájmům EU. Rusku vyhovuje mocenský trojúhelník USA, EU, Rusko (popřípadě v budoucnosti čtyřúhelník Čínou) a tedy i silná EU.
Rusko nyní potřebuje klid a spolupráci. Řeší řadu problémů, ale počíná si vcelku úspěšně. Je ekonomicky čím dál silnější a nelze pochybovat ani o jeho vojenském potenciálu. V zájmu EU je, aby se Rusko nedostalo do izolace. V zájmu EU je multipolární světové uspořádání. I EU musí být silná a jednotná. Na této cestě i EU se vyrovnává s řadou problémů. Taktéž potřebuje klid.
Jediným, kdo zcela otevřeně propaguje unilaterární světové uspořádání byly a jsou USA - viz. nástup GWB jako reprezentanta skupiny neokonzervativců. Tito se vůbec netajili tím, že není v jejich zájmu silná Evropa, není v jejich zájmu silné Rusko a natož pak jejich strategické partnerství a ve střednědobé perspektivě se obávají stále silnější a mocnější Číny. Pokud by vývoj pokračoval nerušeně dále, lze očekávat, že ji brzy nastane bod zlomu - tedy okamžik, po němž ústup USA z prvé pozice bude se všemi svými konsekvencemi neodvratný. Proto je třeba i takové americké kroky, jako je prosazování samostatnosti Kosova, oslovení ČR a Polska ve věci rozšíření protiraketového systému (při ignorování platformy NATO) a některé další (vízová politika k novým zemím EU) chápat jako snahu o oslabení jednoty EU, oslabení vztahů mezi EU a Ruskem a konečně i jako snahu o oslabení Ruska (ekonomické nároky roztáčení další zbrojní spirály). Jako strategie to je pochopitelné a v jistém slova smyslu regulérní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama